Atık biyokütlenin katma değeri yüksek kimyasallara iyonik sıvı katalizörlüğünde kimyasal dönüşümü
Chemical conversion of waste biomass to high value added chemicals by ionic liquid catalysis
- Tez No: 752117
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Lignoselülozik biyokütlenin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi fosil yakıtlardan kaynaklı sorunları çözmede umut verici ve sürdürülebilir bir yoldur. Bu amaçla, atık bir lignoselülozik biyokütlenin endüstriyel öneme sahip 5-Hidroksimetilfurfural (HMF), furfural ve levülinik aside dönüşümü iyonik sıvı katalizörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Katalizör olarak 1-butil-3-metilimidazolium hidrojen sülfat ([Bmim]HSO4) iyonik sıvısı kullanılmıştır. Katalizör miktarı, sıcaklık ve reaksiyon süresi gibi reaksiyon koşullarının etkisi araştırılmıştır. En iyi reaksiyon koşulları 4:1 iyonik sıvı/biyokütle oranı, 160 °C reaksiyon sıcaklığı ve 150 dk. reaksiyon süresi olarak bulunmuştur. Bu üç ürün içinde en az oluşan furfural iken levulinik asit daha fazla oluşmuştur. Ayrıca deneyler mikrodalga yöntem ile de yapılarak, mikrodalga yöntem ile termal yöntemin karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuçlar mikrodalga yöntemin, termal yöntemden daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The conversion of lignocellulosic biomass into high value-added products is a promising and sustainable route to solve the problems caused by fossil fuels. For this purpose, the conversion of a waste lignocellulosic biomass to industrially important 5-Hydroxymethylfurfural (HMF), furfural and levulinic acid was carried out using ionic liquid as catalysis. 1-butyl-3-methylimidazolium hydrogen sulfate ionic liquid was used as catalyst. The effect of reaction conditions such as catalyst amount, temperature and reaction time was investigated. The best reaction conditions was found as 4:1 ionic liquid/biomass ratio, 160 °C reaction temperature and 150 min the reaction time. Furfural was the least formed among these three products, while levulinic acid was formed more. In addition, experiments were also carried out with the microwave method, and a comparison of the microwave method and the thermal method was made. The results showed that the microwave method is more effective than the thermal method.