Metal kumaş içerikli kompozit levhaların mukavemet etkilerinin incelenmesi
Examination of the strength effects of metal fabric composite plates
  1. Tez No: 752123
  2. Yazar: KÜBRA GİDEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ÇİTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kompozit malzeme, iki veya daha fazla malzemenin kendi özeliklerinden daha iyi özellikte yeni bir malzeme oluşturmak için bir araya getirilerek oluşturulurlar. Uzay, havacılık, otomotiv, savunma sanayinde enerji tasarrufu sağlaması için, hafif, aşınma direnci yüksek, yoğunluğu düşük, mukavemeti yüksek parça ve bileşenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada metal ve metal olmayan malzemeleri bir araya getirilerek mukavemeti yüksek, yoğunluğu düşük kompozit malzeme imalatına gidilmiştir. Günümüzde özellikle havacılık ve uzay alanında, insansız hava araçlarında (İHA) veya silahlı insansız hava aracı (SİHA) araçlarında yakıt tasarrufu sağlanması için, yoğunluğu düşük, mukavemeti yüksek malzeme imalatı için çalışmalar devam etmektedir. Dış ve iç aksamdaki kullanılacak malzemelerin yoğunluğu ne kadar düşerse, aracın kalkışında daha az enerji sarf etmesine, uçuş süresi artmasına ve maliyetin düşürülmesine sebep olacaktır. Metal ve metal olmayan malzemeler kullanılarak kompozit malzeme üretimine gidilmiş olup, Al 6061 T4 kumaş ile poliheksametilen adipamit (naylon), monofilament (misina) kumaş malzemeler birleştirilerek üretim gerçekleştirilmiştir. Kumaş malzemeler 300x300 mm ölçülerinde kesilmiş olup, birleşmeleri için FM73 yapısal film yapıştırıcı kullanılmıştır. Oluşturulan matris ve takviye malzemeleri bir kalıba yerleştirilerek 1200C sıcaklıkta, 0.28 MPa basınç altında preslenip yapıştırıcının kürleşmesi için 120 dakika bekletilmiştir. Oluşturulmuş olan kompozit plakalar, ASTM D412 (American Society for Testing and Materials) standartına göre kesilerek bulk numuneleri oluşturulmuştur. Numuneler çekme cihazında çekilerek mekanik özellikleri incelenmiş ve karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonrasında, sırasıyla metal- poliheksametilen Adipamit, metal- monofilament, metal-metal karma kumaşlar ile yapılan kompozit malzemelerin taşımış oldukları hasar yüklerinin ve yoğunluğun arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The composite material, or two more, will be combined to form a new material with better properties than its own. For aerospace industry, light industry, its abrasiveness can be increased in light industry. In this study, metal and non-metal materials were brought together to produce high-strength and low-strength materials. Today, perhaps in industrial and space, to continue for help from these vehicles from unmanned aerial vehicle (UAV) or unmanned vehicles (UAV), for studies for small, high-strength material studies. How long is the usage time in the exterior and interior parts. Metal and non-metal are made, composite material production61 can be formed by combining Al T4 with polyxamethylene adipamide (nylon), monofilament. Fabric fabrics are equipped with 300x300 mm hardware and FM73 hardware is used for models. The formed matrix and reinforcing material was placed in a 1200 C, pressed by 0.28 MPa and left for 120 minutes for complete curing. The created composite plates are cut according to ASTM D412 (American Society for Testing and Materials) standard and sample samples. Samples can be drawn by examining and comparing mechanical properties. Adipamide has been observed next to the worn loads and transports made with metal-polyhexamethylene, metal-monofilament, metal-metal mixtures.