Öznitelik tabanlı otomatik parmakizi eşleme
- Tez No: 75216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Otomatik kimlik saptama sistemlerinde yaygın olarak kullanılan biyometrik yöntemlerden parmakizi tabanlı eşleme sistemleri bu tezin kapsamını oluşturmaktadır. Klasik kimlik sorgulama sistemleri günümüzün elektronik işlemlerinin güvenlik gereksinimini karşılayamadığından, yeni yöntemler için fiziksel özelliklere dayanma zorunluluğu doğmuştur. Parmakizleri de bu özellik lerin başında yer alır. Bir parmakizinde, tepe ve vadi çizgileri olarak nitelendirilen tanımlayıcı özellikler bulunur. Parmakizleri üzerinde yapılan çalışmalar tepe ve vadi çizgilerinin, tepe uç ve çatal noktalan gibi, eşleme sürecine giriş oluşturacak özellikler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu özellikler öznitelik olarak adlandırılır. Bir parmakizinin bir veritabanında yer alan parmakizleri ile eşlenmesi, ele alınan parmakizi görüntülerinden çıkarılan özniteliklerin karşılaştırılması esasına dayanır. Süreç; parmakizlerinin örtüştürülmesi, özniteliklerin eşlenmesi ve eşleme skorunun hesaplanması aşamalarını içerir. Bu yaklaşımı kullanan, öznitelik tabanlı bir parmakizi eşleme yöntemi bu tezde tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, 'Büyük Parmakizi Veritabanları için Gerçek Zamanda Eşleme Sistemi' adı altında otomatik parmakizi eşleme yöntemi ve öznitelik tabanlı yaklaşım açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, incelenen bu çalışmada saptanan problemlerin çözümüne yönelik, yüksek hassasiyette doğru bir eşleme işlemi gerçeklemek amacıyla geliştirilen 'Gezgin nokta yaklaşımı ile otomatik parmakizi eşleme yöntemi' tanıtılmaktadır. Bu yöntem de öznitelik tabanlı olup, parmakizi görüntülerinin örtüştürülmesi ve öznitelik çiftlerinin eşleştirilmesi aşamalarında farklı ve özgün bir yol izlemektedir. Geliştirilen bu yöntemin başarımı ve uygulama sonuçlan, yine üçüncü bölümün sonuçlar kısımında değerlendirilmektedir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Contemporary automated biometric systems consist of complex software and hardware designed to identify an individual or to verify his identity using measurements of the human body. The systems are based upon fundamental biometric features that are typically time invariant and unique. The features may be derived from fingerprints, faces, irises, retinas, a speaker's voice, and perhaps a variety of other characteristics. Biometric identification is a multidisciplinary field consisting of a variety of engineering and forensic specialists who have built sophisticated biometric systems. Each biometric has its own feature set. The traditional engineering disciplines are employed to build functional systems. Image and signal processing techniques are used on the data provided by the sensor to extract features that may be used for identification. Pattern matching technology compares the features to provide likely matches. Fingerprints have long been used for personal identification. Even hundred of years ago, it was known that people have distinct and unique fingerprints. This makes fingerprint matching one of the most popular and reliable methods for identifying people. Fingerprint-based identification is the most popular biometric technique used in automatic personal identification. Law enforcement agencies use it routinely for criminal identification. New, it is also being used in several other applications such as access control for high security installations, credit card usage verification, and employee identification. In the early twentieth century, fingerprint identification was formally accepted as a valid personal identification method by law enforcement agencies and became a standard routine in forensics. Fingerprint identification agencies were set up worldwide, and criminal fingerprint databases were established. The main reason for the popularity of fingerprints as a form of identification is that the fingerprint of a person is unique and remains invariant through age. The biological principles of fingerprints are summarized below:. Individual epidermal ridges and valleys have different characteristics for different fingers.. The configuration types are individually variable but they vary within limits that allow for systematic classification.. The configurations and minutiae details of individual ridges and valleys are permanent and unchanging for a given finger.