Vajinal dokuda melanokortin, oksitosin, androjen reseptör düzeyi ve seksüel fonksiyonlarla ilişkisi
Relationship with melanocortin, oxytocin, androgen receptor level in vaginal tissue and sexual functions
  1. Tez No: 752166
  2. Yazar: NURDAN YURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Cinsellik, cinsel doyumu ve iki insanın uyum içerisinde beraberliklerini içeren sosyal kurallar, değer yargıları ve tabularla belirlenmiş biyopsikososyal yönleri olan özel bir yaşantı olarak tanımlanabilir. Kadın cinsel işlevi üzerine yapılan araştırmalar, vajinanın işlevsel anatomisi ve fonksiyonu hakkındaki bilgi eksikliinin altını çizmektedir ve bu düşünceler, insan vajinasının pasif bir kanal olarak değil, daha ziyade, kadınların fiziksel reseptivite ve seksüel cevabı ile klinik olarak kasılma organı olarak rolünü vurgulamaktadır. Kadın cinsel tepkilerinin kontrolünde yer alan periferik nörokimyasal yollar büyük ölçüde bilinmemektedir ve karakterize edilmemiştir. Klinik çalışmalar, kadın cinsel tepkisinin kontrolünü içerebilecek bir dizi potansiyel nörotransmitter adayını ortaya çıkardı. Melanokortin ve oksitosinerjik nöron sistemlerinin ve androjenik yolakların kadın cinsel arzusu ve uyarılmasının düzenlenmesinde çok önemli roller oynadığı düşünülmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda, distal anterior vajinal dokuda melanokortin, oksitosin ve androjen reseptör düzeylerini ve cinsel fonksiyonlarla bağlantısını araştırmayı amaçladık. Çalışma grubuna, sistosel ve vaginoplasti isteği tanısı ile opere edilen hastaların; kolporafi anterior operasyonu ile çıkarılan ve rutinde patolojik incelemeye gönderilmeyen anterior vajen dokuları dahil edildi, hastaların vajen dokusundaki melanokortin, androjen ve oksitosin reseptör analizi immünohistokimyasal yöntemle araştırılırdı. Cinsel fonksiyonların değerlendirilmesi için Female Sexual Function Index (FSFI) ölçeği operasyondan önce hastalara doldurtularak sonuçlar kayıt edildi. İstatistiksel analiz için Mann Witney U ve Student t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELATIONSHIP WITH MELANOCORTIN, OXYTOCIN, ANDROGEN RECEPTOR LEVEL IN VAGINAL TISSUE AND SEXUAL FUNCTIONS Sexuality can be defined as a private life with biopsychosocial aspects determined by social rules, value judgments and taboos, including sexual satisfaction and the harmonious coexistence of two people. Research on female sexual function underlines the lack of knowledge about the functional anatomy and function of the vagina, and these considerations emphasize the role of the human vagina not as a passive conduit but rather as a clinically contractile organ of women's physical receptivity and sexual response. Peripheral neurochemical pathways involved in the control of female sexual responses are largely unknown and uncharacterized. Clinical studies have uncovered a number of potential neurotransmitter candidates that may include the control of female sexual response. Melanocortin and oxytocinergic neuronal systems and androgenic pathways are thought to play crucial roles in regulating female sexual desire and arousal. In line with this information, we aimed to investigate the levels of melanocortin, oxytocin and androgen receptors in the distal anterior vaginal tissue and its relation with sexual functions. In the study group, patients who were operated with the diagnosis of cystocele and vaginoplasty request; Anterior vaginal tissues that were removed by colporrhaphy anterior operation and were not routinely sent for pathological examination were included, and the analysis of melanocortin, androgen and oxytocin receptors in the patients' vaginal tissue was investigated by immunohistochemical method. For the evaluation of sexual functions, the Female Sexual Function Index (FSFI) scale was filled in by the patients before the operation and the results were recorded. Mann Witney U and Student's t test were used for statistical analysis.