Examining the reflections of childhood exposure to political violence on adulthood psychological health in terms of social-ecological variables
Çocuklukta yaşanan politik şiddetin yetişkinlikteki psikolojik sağlığa yansımalarının sosyal ekolojik değişkenler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 752195
  2. Yazar: MELİS ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, sosyal ekolojik teoriye dayalı olarak çocukluk döneminde maruz kalınan politik şiddet ile mevcut psikolojik sağlık arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada iki paralel aracılık modeli test edilmiştir. İlk modelde, çocuklukta politik şiddete maruz kalma ile mevcut psikolojik sağlık arasındaki ilişkide çocukluk döneminde ailedeki koruyucu faktörlerin ve yakın sosyal desteğin aracılık etmesi öngörülmüştür. Benzer şekilde, ikinci modelde, sosyal güven ve kurumlara duyulan güvenin, çocuklukta politik şiddete maruz kalma ile mevcut psikolojik sağlık arasındaki ilişkiye, aile koruyucu faktörleri ve çocuklukta acil sosyal destek kontrol edildikten sonra aracılık etmesi öngörülmüştür. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş arası 406 yetişkin oluşturmuştur. Veri toplama çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiş ve katılımcıları seçmek için uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar, çalışma sırasında Politik Şiddete Maruz Kalma Kontrol Listesi, Kısa Semptom Envanteri, Ailedeki Koruyucu Faktörler Envanteri, Çocuk ve Ergenler için Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği, Sosyal Güvende Hissetme ve Memnuniyet Ölçeği ve Kurumlara Güven Ölçeğini doldurmuştur. SPSS PROCESS makrosu kullanılarak yapılan paralel aracılık analizleri sonucunda çalışmada ileri sürülen tüm hipotezler eldeki verilerle doğrulanmıştır. Başka bir deyişle, mevcut çalışma hem mikrosistem düzeyinde hem de daha geniş ekolojik düzeylerde, çocuklukta maruz kalınan politik şiddet ile mevcut psikolojik sağlık arasındaki ilişki üzerindeki etki mekanizmalarına bir açıklama sağlamıştır. Son olarak, Bronfenbrenner'in sosyal ekolojik sistemler teorisini kullanan çalışmanın bulgularıyla ilgili teorik ve klinik çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the relationship between childhood political violence and current psychological health based on social-ecological theory. For this purpose, two parallel mediation models were tested in the study. In the first model, it was expected that family protective factors and immediate social support in childhood would mediate the relationship between childhood exposure to political violence and the current psychological health. Similarly, in the second model, it was expected that social trust and trust in institutions would mediate the relationship between childhood exposure to political violence and the current psychological health after controlling for family protective factors and immediate social support in childhood. The study sample consisted of 406 adults between the ages of 18-65. Data collection was carried out online, and the convenient sampling method was used to recruit participants. Participants completed the Political Violence Exposure Checklist, Brief Symptom Inventory, Family Protective Factors Inventory, Social Support Appraisals Scale for Children, Social Safeness and Pleasure Scale, and Trust in Institutions Scale during the study. As a result of parallel mediation analyses using SPSS PROCESS macro, all hypotheses put forward in the study were confirmed with the available data. In other words, the study provided an explanation for the influence mechanisms on the relationship between childhood political violence and current psychological health, both at the microsystem level and the more distal ecological levels. Lastly, theoretical and clinical implications were presented in relation to the study's findings employing Bronfenbrenner's social ecology theory.