Afganistan şehirleri için optimum yalıtım kalınlığının değerlendirmesi
Optimum insulation thickness assessment of Afghanistan provincess
  1. Tez No: 752194
  2. Yazar: MUBAREZ HAFIZULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Afganistan'da, mevcut bulunan veya yeni yapılan binalarda hiç veya çok az yalıtım kullanıldığı için binalardan oldukça yüksek miktarda enerji kaybı olmaktadır. Bu nedenle, binalarda uygun kalınlıkta yalıtım malzemesi kullanılarak önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanabilir. Yapılan çalışmada, Afganistan'ın farklı şehirlerinin iklimsel özellikleri analiz için seçilmiş ve bu şehirlerdeki binalar için optimum yalıtım kalınlıkları, enerji tasarrufu ve geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Farklı iklim bölgelerindeki binaların ısıtma ihtiyaçları ısıtma derece-gün yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmadaki optimizasyon yaşam-döngüsü maliyet analizine dayalıdır. Dört farklı yakıt; kömür, benzin, dizel ve elektrik, yalıtım malzemesi olarak dört farklı malzemesi; EPS, cam yünü, XPS ve taş yünü dikkate alınmıştır. Çalışma neticesinde, binaların dış duvarlarına uygulanacak olan optimum yalıtım kalınlığının ısıtma derece-gün sayısı, duvar tipi, kullanılan yalıtım malzemesi ve yakıt türüne göre değişim gösterdiği görülmüştür. Binaların bulunduğu ısıtma derece-gün bölgesi, yakıt tipi ve yalıtım malzemesine en uygun optimum yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve binalarda uygulanmasının, konforlu yaşam alanlarının oluşturulması, enerjinin korunması, enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve geri ödeme sürelerinin düşürülmesi gibi önemli katkılara sebep olacağı sonucuna varılmıştır. Çalışmada, Afganistan'da yer alan 27 şehir için analizler yapılmış ve bu analizler grafikler üzerinde gösterilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Afghanistan, heat loss from building is one of the primary sources of energy waste, as existing and new buildings use little or no thermal insulation. Therefore, significant energy saving can be achieved by using insulation of appropriate thickness in buildings. In this study, the optimum insulation thicknesses, energy savings and payback periods were calculated by selecting important climatic changes in different provinces of Afghanistan for analysis. Heating needs of building in different climatic regions were obtained by heating degree-day heating method. The optimization in the study is based on life-cycle cost analysis. Four different fuels; coal, gasoline, diesel and electricity, EPS, XPS, glass wool and rock wool as insulation material are selected. As a result of the study, it has been calculated that optimum insulation thickness applied to the outer and inner walls of the buildings varies according to the number of degrees-days, wall type and insulation material are used. Determination of the optimum insulation thickness most suitable for the degree-day heating region, fuel type and insulation material where the buildings are located and applications in buildings, creating comfortable living spaces, protecting energy, reducing energy costs and it has been concluded that it will cause significant contributions such as reducing payback periods. In the study, analyzes were made for 27 cities in Afghanistan and these analysez were evaluated by showing on graphs.