Erzincan ve çevresinde yayılış gösteren Astragalus L. türlerinin genetik çeşitliliğinin moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of genetic diversity of Astragalus L. species distributed in erzi̇ncan and its surroundings by molecular methods
  1. Tez No: 752265
  2. Yazar: ENGİN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YILDIRIM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Erzincan ve çevresinde 2021 yılının vejetasyon döneminde belirlenen 42 lokasyondan Astragalus L. cinsine ait örnekler toplanmıştır. Yapılan morfolojik çalışmalar sonucu 12 farklı tür belirlenmiştir. Bunlardan 3'ü endemiktir (Astragalus pennatulus, Astragalus karamasicus, Astragalus lycius). Belirlenen türler arasındaki genetik ilişki ISSR ve IRAP moleküler markırları ile araştırılmıştır. Çalışılan 5 IRAP primeri (3LTR-5, 5LTR1, LTR 6150, NIKITA E2647-, SUKKULA) 100-700 bç büyüklüğünde bantlar vermiştir. IRAP primerlerine göre polimorfizm %90 hesaplanmıştır. ISSR yönteminde 16 ISSR primeri (UBC868, UBC817, UBC807, UBC812, UBC816, UBC825, UBC824, UBC830, UBC836, UBC840, UBC848, UBC855, UBS856, UBC841, UBC842, UBC61) kullanılmıştır. PCR sonuçlarına göre çalışılan primerler 100-2000 bç uzunluğunda bantlar vermiştir. ISSR primerlerine göre polimorfizm % 90,8 hesaplanmıştır. ISSR ve IRAP verileri ile UPGMA yöntemi kullanılarak dendrogramlar oluşturulmuştur. Çalışılan Astragalus türleri 2 gruba ayrılmıştır. Bu tekniklerin Astragalus türlerini karakterize etmede uygun markırlar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Astragalus L. samples were collected from 42 locations of Erzincan determined in the vegetation period of 2021. As a result of the morphological studies, 12 different species were determined. 3 of them are endemic (Astragalus pennatulus, Astragalus karamasicus, Astragalus lycius). The genetic relationship between the identified species was investigated with ISSR and IRAP molecular markers. The 5 studied IRAP primers (3LTR-5, 5LTR1, LTR 6150, NIKITA E2647-, SUKKULA) yielded bands of 100-700 bp. Polymorphism was calculated as 90% according to IRAP primers. 16 ISSR primers (UBC868, UBC817, UBC807, UBC812, UBC816, UBC825, UBC824, UBC830, UBC836, UBC840, UBC848, UBC855, UBS856, UBC841, UBC842, UBC61) were used in the ISSR method. According to the PCR results, the primers studied gave bands of 100-2000 bp in length. Polymorphism was calculated as 90.8% according to ISSR primers. Dendrograms were created using the ISSR and IRAP data and the UPGMA method. These studied techniques turned out to be suitable markers for characterizing Astragalus species.