Cerrahi operasyon geçirecek hastaların ruhsal iyilik durumunu etkileyen psikososyal etkenler
Psychosocial factors affecting the mental HEALTH of patients WhO will undergosurger
- Tez No: 752266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ALTAN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmada, cerrahi operasyon geçirecek hastaların ruhsal iyilik durumunu etkileyen psikososyal etkenleri tanımlamak amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma 15.01.2021-15.07.2021 tarihleri arasında Trakya bölgesinde bulunan bir devlet hastanesinin ortopedi, genel cerrahi, beyin cerrahisi ve kadın doğum servislerinde ameliyat olmayı bekleyen 236 hastayla gerçekleştirildi. Araştırma verileri anket formu, WHO-5 İyilik Durumu İndeksi ve Algılanan Stres Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, tukey çoklu karşılaştırma testi ve doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Cerrahi operasyon geçirecek hastaların WHO-5 İyilik Durumu İndeksi toplam puan ortalaması ve standart sapması 10,76±6,21 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the psychosocial factors that affect the mental well-being of patients who will undergo surgical operation. This cross-sectional study was conducted with 236 patients waiting for surgery in the orthopedics, general surgery, neurosurgery and gynecology services of a state hospital in the Thrace region between 15.01.2021 and 15.07.2021. Research data were collected with a questionnaire, WHO-5 Well-Being Index and Perceived Stress Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, independent groups t-test, one-way analysis of variance, Tukey multiple comparison test and linear regression analysis were used to evaluate the data. The WHO-5 Well-Being Index total score and standard deviation of the patients who will undergo surgery were found to be 10.76±6.21.