Ordu ili Fatsa ilçesi örneğinde park alanlarının yeterliliğinin incelenmesi
Investigation of adequacy of parking areas in Fatsa district of Ordu province
- Tez No: 752273
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ordu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Parklar, kent içerisinde yaşayan insanların günlük yaşam koşuşturmacasından arınmak, dinlenmek, boş vakitlerinde zaman geçirmek amaçlı kullanılan rekreasyonel faaliyet alanlarıdır. Gelişen ve değişen dünya koşullarında özellikle günümüz salgın hastalık dönemlerinde parkların önemi daha fazla fark edilmektedir. Parklar kentlere estetik ve fonksiyonel açıdan değer katmaktadır. Bu doğrultuda kentlerin gelişmişlikleri park alanlarının çokluğu ile ölçülmektedir. Parkların çokluğunun yanı sıra kullanım alanları ve aktivite olanakları da dikkate alınmalıdır. Bu araştırmada, Ordu kenti, Fatsa ilçesi genelinde bulunan 89 mahalleden 13'ünde bulunan 72 adet park alanı incelenmiştir. Bu alanların ilçe merkezinde dağılım oranları ve kişi başına düşen miktarları belirlenmiştir. Sonuç olarak ilçe merkezinde kişi başına düşen park alanı miktarının 1.49 m²/kişi olduğu bulunmuştur. Buna göre Fatsa ilçe merkezi 13 mahallesinde toplam olarak 202376 m2 park alanına daha ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Parks are recreational activity areas that are used for the purpose of getting rid of the daily rush of the people living in the city, to rest and to spend time in their spare time. In the developing and changing world conditions, especially in today's epidemic periods, the importance of parks areas is more recognized. Parks add value to cities in terms of aesthetics and functionality. Accordingly, the development of cities is measured by the abundance of park. In addition to the abundance of park, usage areas and activity opportunities should also be taken into consideration. In this research, areas in 13 of 89 neighborhoods in Ordu city Fatsa district were examined. The distribution rates and per capita usage criteria of these areas in the city center were determined. According to the results of the study, while the active park person in the city center in 13 neighborhoods in the city center should be 10 m²/person according to the standards, 1.49 m² / person.