Kadına yönelik şiddet haberlerine ilişkin medya takip alışkanlıklarının, şiddet tehdidi değerlendirmesinin, korku, çaresizlik, umutsuzluk, talihsizlik düzeyleri ve benlik algısının depresyon üzerindeki rolleri
The role of media watching habits regarding the news on violence against women, violence threat assessment, fear, hopelessness, helplessness, misfortune and self perception on depression
  1. Tez No: 752281
  2. Yazar: HAVA SAÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBANUR BAYRAM KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma kadına yönelik şiddet haberlerine maruz kalmaya ilişkin medya takip alışkanlıklarının, şiddet tehdidi değerlendirmesinin, korku, çaresizlik, umutsuzluk, talihsizlik düzeyleri ve benlik algısının depresyon üzerindeki rollerini incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeline göre kurgulanan araştırmanın örneklemini gönüllü katılım sağlayan 18-65 yaş aralığındaki 310 kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini elde etmek için Demografik Bilgi Formu, Medya Takip Alışkanlıkları Formu, Devam Eden Şiddet Tehdidi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Korku ve Kontrol Duygusu Ölçeği, Spielberger'in Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri, Umutsuzluk Çaresizlik ve Talihsizlik Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, kadına yönelik şiddet haberlerine maruz kalma oranının yüksek oluşunun kadınlarda depresyon, talihsizlik, korku, sürekli ve durumluk kaygı düzeyini arttırdığı tespit edilmiştir. Kadınlarda benlik saygısı düzeyinin yüksek olmasının kadına yönelik devam eden şiddeti değerlendirme düzeyini düşürdüğü korku, çaresizlik ve talihsizlik düzeyinin yüksek olmasının ise kadına yönelik devam eden şiddeti değerlendirme düzeyini arttırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the roles of media watching habits regarding violence against women, the assessment of threat of violence, levels of fear, helplessness, hopelessness, misfortune, and self-perception on depression. The sample of the study, which was designed according to the relational screening model, consists of 310 women between the ages of 18-65 who participated voluntarily. Demographic Information Form, Media Monitoring Habits Form, Ongoing Threat of Violence Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Fear and Control Emotion Scale, Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory, Hopelessness Helplessness and Misfortune Scale, and Beck Depression Scale were used to obtain the data of the study. As a result of this study, it was determined that the frequently following the news of violence against women increased the level of depression, misfortune, fear, trait and state anxiety in women. It has been revealed that a high level of self-esteem in women reduces the level of evaluation of continuing violence against women, while a high level of fear, helplessness and misfortune increases the level of evaluation of ongoing violence against women.