Ulusal televizyon kanallarında yer alan kadına yönelik şiddet haberlerinin incelenmesi ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin konuya ilişkin görüşleri
Examination of news on violence against women on national television channels and opinions of social studies teachers on the subject
- Tez No: 905849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN ABLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki sosyal bilgiler dersi öğretim programı bağlamında ulusal televizyon kanallarında yayınlanan kadına yönelik şiddet haberlerini değerlendirmeyi ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin bu haberlere yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında, betimsel tarama modeli kullanılarak Medya Takip Merkezi'nden elde edilen veriler analiz edilmiş ve şiddet haberlerinin içerik, yayın süreleri, türleri ve kanallara göre dağılımı incelenmiştir. İkinci aşamada ise derinlemesine mülakat yöntemi ile sosyal bilgiler dersi öğretmenleriyle yapılan görüşmeler neticesinde öğretmenlerin bu haberlere yönelik bakış açıları, ders içi kullanımı ve değerlendirmeleri detaylı olarak ele alınmıştır. Araştırma, ulusal televizyon kanallarında yayınlanan kadına yönelik şiddet haberlerinin çeşitli yönlerini incelemekte ve sosyal bilgiler dersi öğretmenlerinin bu haberlere yaklaşımlarını değerlendirmektedir. Araştırma sonucunda TV 100 kanalının 554 haber ile en fazla kadına yönelik şiddet haberini sunduğu, Ülke TV'nin ise sadece 16 haber ile en az haber yayınlayan kanal olduğu belirlenmiştir. Haberlerin aylara göre dağılımı incelendiğinde ise mart ayının 2292 haber ile en yoğun dönem olduğu görülmüştür. Öğretmenler, bu haberleri insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konuları öğretmek için değerli bir kaynak olarak görmekte ancak bazıları haberlerin öğrenciler üzerindeki olası olumsuz etkilerinden endişe duymaktadır. Medya stratejileri açısından, haberlerin toplumsal bilinç oluşturacak şekilde ve kadınların başarılarına vurgu yapacak şekilde sunulması önerilmiştir. Bu bulgular, medya kuruluşlarının kadına yönelik şiddet konusunu ele alırken izlemeleri gereken dengeli bir yaklaşımı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate violence against women news broadcasted on national television channels in Turkey within the context of the social studies teaching program and to examine teachers' opinions on these news. In the first stage of the research, descriptive survey model was used to analyze data obtained from the Media Monitoring Center, focusing on the content, broadcasting durations, types, and distribution across channels of these news reports. In the second stage, in-depth interviews were conducted with social studies teachers to explore their perspectives, classroom use, and evaluations of these news reports in depth. The study examines various aspects of violence against women news on national television channels and evaluates social studies teachers' approaches to these news reports. It was found that TV 100 channel broadcasted the highest number of violence against women news reports, with 554 reports, while Ülke TV aired the least, with only 16 reports. March was identified as the peak period with 2292 reports. Teachers generally view these news reports as valuable resources for teaching topics such as human rights and gender equality, although some express concerns about their potential negative impact on students. From a media strategy standpoint, it is recommended that these news reports should be presented in ways that promote societal awareness and highlight women's achievements. These findings underscore the need for media organizations to adopt a balanced approach when addressing issues of violence against women.