Siyasi coğrafya perspektifinden Türkiye-Suriye ilişkileri (2010-2020)
Türkiye-Syria relations from political geographic perspective (2010-2020)
- Tez No: 752319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZZEZ HARUNOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkiler tarihsel süreç içerisinde inişli çıkışlı olmasına rağmen Türkiye, Suriye ile ilişkisini hiçbir zaman kesmemiş ve her zaman iyi ilişkiler kurmak için çaba göstermiştir. Bu çalışmada, iki ülke arasında önemli bir dönüm noktası olan Arap Baharı ayaklanmalarından 2020 yılına kadar devam eden süreçteki Türkiye-Suriye ilişkileri incelenmiştir. Ele alınan zaman dilimi içinde iki ülke arasındaki ilişkilerin seyri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Suriye iç savaşının çıkmasında etkili olan faktörler, iç savaşın Türkiye sınır ve iç güvenliğine etkileri ile Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye müdahalesi siyasi coğrafya perspektifinden ele alınmıştır. Bu çalışma nitel araştırma modellerinden biri olan durum çalışmasıdır. Suriye'de yaşanan iç savaşta küresel ve bölgesel devletlerle birlikte pek çok devlet dışı örgüt savaşın tarafı haline gelmiştir. Suriye topraklarından çıkar elde etmeye çalışan tüm aktörlerin ülkede izledikleri askeri, ekonomik ve siyasi stratejileri (politikaları), Türkiye'nin hem sınır hem de iç güvenliğini tehdit etmiştir. Bu bağlamda, Türkiye, güney hududunda ve ötesinde kendini tehdit eden, sınır ve iç güvenliğini tehlikeye atan oluşumların/tehlikelerin bertaraf edilmesi için elindeki askeri ve siyasi argümanları kullanmıştır. Sınır ötesine askeri harekâtlar yaparak kendi güvenliğini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Although the relations between Türkiye and Syria have been ups and downs in the historical process, Türkiye has never cut its relationship with Syria and has always made efforts to establish well relations. In this study, Türkiye-Syria relations from the Arab Spring uprisings, which was an important turning point between the two countries, until 2020, were examined. It has been tried to evaluate the course of relations between the two countries in the time period discussed.In addition, the factors that were effective in the outbreak of the Syrian civil war, the effects of the civil war on the Turkish border and internal security, and Türkiye's intervention in northern Syria were discussed from the perspective of political geography. This study is a case study, which is one of the qualitative research models. In the civil war in Syria, along with global and regional states, many non-state organizations have become parties to the war. Military, economic and political strategies (policies) followed in the country by all actors trying to benefit from Syrian territory, It threatened both Türkiye's border and internal security. In this context, Türkiye has used its military and political arguments to eliminate the formations/dangers that threaten its southern border and beyond, and jeopardize its border and internal security. He ensured his own security by conducting cross-border military operations.