Saha (Yakut) Türkleri atasözlerinde metaforlar
Metaphors in the proverbs of Saha (Yakut) Turks
- Tez No: 752320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BİLVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
“Saha (Yakut) Türkleri Atasözlerinde Metaforlar”adıyla hazırlanan bu tez çalışması üç bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde anlam bilim ve metaforun anlambilim içerisindeki yeri, metafor açıklaması, metafor türleri, metaforun benzetme ve çok anlamlılıkla olan ilişkisi ve atasözü kavramı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Saha (Yakut) Türkleri ve Saha (Yakut) Türklerinin dilleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın ana konusu olan üçüncü bölümünde ise Saha (Yakut) Türklerinin atasözlerinde bulunan metaforlar ve bu metaforların türleri belirlenmiştir. Bulunan metaforlar türlerine göre kavramsal (bilişsel/yapısal) metaforlar, varlıksal (ontolojik) metaforlar, taşıyıcı metaforlar ve yönelim metaforları olmak üzere dört ana kategori ve bunların alt kategorileri de olmak üzere uygun olan kategoriye yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, named“Metaphors in the Proverbs of Saha (Yakut) Turks”, consists of three parts. In the first part of the study, there is information about semantics and the place of metaphor in semantics, explanation of metaphor, types of metaphors, the relationship of metaphor with simile and polysemy, and the concept of proverb.In the second part of the study, information about the languages of Saha (Yakut) Turks and Saha (Yakut) Turks is given. In the third part, which is the main subject of the study, the metaphors in the proverbs of the Saha (Yakut) Turks and the types of these metaphors were determined. The metaphors found were placed in the appropriate category according to their types, including four main categories: conceptual (cognitive/structural) metaphors, existential (ontological) metaphors, carrier metaphors and orientation metaphors, and their sub-categories.