SARS-CoV-2 pandemisini takiben akut solunum yolu enfeksiyonu ile başvuran çocuklarda viral ve bakteriyel solunum patojenlerinin temporal eğilimleri ve etkileşimleri
Temporal tendencies and interactions of viral and bacterial respiratory pathogens in children presenting with acute respiratory infection following SARS-CoV-2 pandemic
  1. Tez No: 752324
  2. Yazar: ÖZLEM TÜRKMEN RECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÖRÜ GAZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, SARS-CoV-2 pandemisini takiben akut solunum yolu enfeksiyonu şikayetleriyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi Çocuk Acil Servisine başvuran 1-15 yaş arası çocuklarda enfeksiyona neden olan patojenlerinin temporal eğilimlerininin ve etkileşimlerinin araştırılması, ASE ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesidir. Hastanemize 01.06.2021-31.05.2022 tarihleri arasında ASE semptomları ile başvuran 314 hastadan bakteriyel kolonizasyon ve viral etkenler açısından sürüntü örnekleri alınmıştır. Viral etkenler multiplex PCR, bakteriyel etkenler ise otomatize identifkasyon sistemi ile tanımlanmıştır. Katılımcıların demografik verileri ve olası ASE risk faktörleri anket formlarına kaydedilmiştir Çalışmada, çocukların %77,3' ünde viral etken saptanmış olup, en sık enfeksiyona neden olan etken RV /EV (%36,3) olup, onu İnfluenza virüsleri (%11,2) ve SARS-CoV-2 (%10,5) virüsleri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the temporal trends and interactions between infectious agents and to determine the risk factors associated with acute respiratory tract infection (ARI) in children aged 1-15 years admitted to the Pediatric Emergency Department of Manisa Celal Bayar University Hospital following the SARS-CoV-2 pandemic. To determine the bacterial and viral agents, samples were taken from 314 patients attending our hospital with symptoms suggestive of ARI, between 06/01/2021 and 05/31/2022. Viral and bacterial agents were identified by multiplex PCR and automated identification systems, respectively. Demographics of the participants and possible risk factors for ARI were recorded in the questionnaires. In the study, viral agents were detected in 77.3% of children, and the most common infectious agent was RV/EV (36.3%), followed by Influenza viruses (11.2%), and SARS-CoV-2 (10.5% ).