Kesirlerle işlemler konusunda ters yüz sınıf uygulamasının öğrencilerin başarılarına ve matematik motivasyonuna etkisi
The effect of flipped classroom practice on students achievement and mathematics motivation in operations with fractions
- Tez No: 793013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada kesirlerle işlemler konusunda ters yüz sınıf uygulamasının 6. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına ve matematik motivasyonlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinin Kartepe ilçesinde yer alan bir ortaokulun 6/A ve 6/B şubelerinde öğrenim gören 39 öğrenci üzerinde 18 ders saati süre ile yürütülmüştür. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. 6/A sınıfı öğrencileri deney grubu, 6/B sınıfı öğrencileri kontrol grubu olacak şekilde seçimler rastgele belirlenmiştir. Bu çalışmada kesirlerle işlemler konusu farklı iki yöntemle anlatılmıştır. Kontrol grubuna MEB'in belirlediği öğretim programındaki yaklaşımlara uygun alışılmış yöntemlerle dersler işlenirken, deney grubuna ters yüz edilmiş eğitim modeli ile hazırlanan plana göre dersler işlenmiştir. Çalışmada verilerin toplanması için Üzel, Uyangör, Hasar ve Çakır (2018) tarafından geliştirilen 'Matematik Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği' (MDYMÖ) ve araştırmacı tarafında uzman görüşü alınarak hazırlanan 20' şer soruluk çoktan seçmeli dört seçenekli sorulardan oluşan ön başarı ve son başarı testi kullanılmıştır. Araştırmaya ön başarı testi uygulanarak başlanmış her iki grubun da başarılarının ve motivasyonlarının eşit düzeyde olduğu görülmüştür. Çalışmada kullanılan son başarı testi, ön başarı testi ve matematik dersine yönelik motivasyon ölçeğinden toplanan verilerin SPSS paket programı desteği ile analizi yapılmıştır. Testlerde yer alan verilerin önce normalliğine bakılmış verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanan ön başarı ve son başarı testlerinin grup içinde akademik başarılarına ve matematik motivasyonlarına etkisini incelemek için bağımlı örneklemler t testinden faydalanılmıştır. Son ölçek puanlarından elde edilen verilerin deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında farklılaşma yaratıp yaratmadığını incelemek için ise bağımsız örneklemler t testinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında matematik dersine yönelik motivasyonlarında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte kontrol grubu öğrencilerinin motivasyonları değişmezken deney grubu öğrencilerinin motivasyonlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı şekilde ters yüz sınıf modeli uygulanarak işlenen kesirlerle işlemler konusu sonrasında deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında akademik başarılarının deney grubu lehine farklılaştığı görülmüştür. Bununla birlikte deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin ön test son test puanlarına göre akademik başarılarının son ölçüm lehine arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of the flipped classroom practice on the mathematics achievement and mathematics motivation of 6th grade students on operations with fractions. The study was conducted on 39 students studying in the 6/A and 6/B classes of a secondary school in Kartepe district of Kocaeli province in the 2021-2022 academic year for 18 class hours. Quasi-experimental method, one of the quantitative research methods, was used in the study. 6/A class students were randomly selected as the experimental group and 6/B class students as the control group. In this study, the subject of operations with fractions was taught with two different methods. While the control group was taught with conventional methods in accordance with the approaches in the curriculum determined by the Ministry of National Education, the experimental group was taught according to the plan prepared with the inverted education model. In order to collect the data in the study, the 'Motivation Scale for Mathematics Lesson' (MSMAS) developed by Üzel, Uyangör, Hasar, and Çakır (2018) and the pre- achievement and post-achievement tests consisting of 20 multiple-choice four-choice questions prepared by the researcher by taking expert opinion were used. The study started with the pre-achievement test and it was seen that the achievement and motivation of both groups were at the same level. The data collected from the post-achievement test, pre-achievement test and motivation scale for mathematics course used in the study were analyzed with the support of SPSS package program. The normality of the data in the tests was checked first and it was seen that the data were normally distributed. Dependent samples t-test was used to examine the effect of the pre-achievement and post-achievement tests applied to the experimental group and control group students on their academic achievement and mathematics motivation within the group. Independent samples t-test was used to examine whether the data obtained from the post-scale scores created a differentiation between the experimental and control group students. As a result of the research, it was seen that there was no significant difference between the experimental and control group students in their motivation towards mathematics course. However, it was concluded that while the motivation of the control group students did not change, the motivation of the experimental group students increased. Likewise, it was observed that academic achievement of the experimental and control group students differed in favor of the experimental group after the subject of operations with fractions taught by applying the flipped classroom model. In addition, it was concluded that the academic achievement of the experimental group and control group students increased in favor of the last measurement according to the pre-test post-test scores.