Sınıf II maloklüzyonlarda biblok aygıtı ile elde edilen fonksiyonel tedavi etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of functional treatment efficacies obtained with biblock device in class II malocclusions
  1. Tez No: 752368
  2. Yazar: BERRAK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA RÜBENDİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmanın amacı, Sınıf II malokluzyona sahip gelişim dönemindeki bireylerin yeni tasarlanmış olan Biblok apareyi ile yürütülen fonksiyonel tedavileri sonucunda kraniyofasiyal ve dentoalveolar yapıları ile mandibula ve simfizis morfolojilerinde ve yumuşak dokuda tedavi etkisi ile ortaya çıkan değişikliklerin incelenmesi ve klinik rutininde aynı amaçla benzer vakalarda kullanılan Monoblok apareyinin etkileri ile kıyaslanmasıdır. Çalışmanın materyalini, 2011-2021 yılları arasında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde; Biblok veya Monoblok aygıtlarından biri ile tedavi edilmiş bireylerin lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri ile intraoral ve ekstraoral fotoğrafları oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilme kriterleri; bireylerin prepubertal veya pubertal büyüme atılımı döneminde olması (PP2=, DP3u dönemleri arası), mandibular gelişim geriliği ile karakterize iskeletsel Sınıf II maloklüzyona sahip olması (ANB>4°) (SNB≤78°) (SNA≤84°), dental olarak Sınıf II molar-kanin ilişki sergilemesi, normodiverjan büyüme paterni sınırları içerisinde olması (26°≤SN\GoGn≤38°), bilinen herhangi bir sistemik hastalık ya da sendromun bulunmaması ve materyallerinin iyi kalitede olmasıdır. Dahil edilme kriterlerini sağlayan 9 kız, 8 erkek toplam 17 adet Biblok tedavisi ve 9 kız, 9 erkek toplam 18 adet Monoblok tedavisi görmüş birey çalışma kapsamına alınmıştır. Gruplar arası standardizasyonun sağlanması amacıyla her bir grupta cinsiyet ve büyüme gelişim dönemlerinin denk olmasına dikkat edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylere ait toplam 70 adet lateral sefalometrik radyografi üzerinde iskeletsel,dental ve yumuşak dokuya ait toplam 76 adet ölçüm yapılmıştır. Tedavi etkisiyle ortaya çıkan grup içi farklılıkların değerlendirilmesinde Wilcoxon sıralı işaretler testi, gruplar arası farklılıkların değerlendirilmesinde ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan istatiksel karşılaştırmalar 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Fonksiyonel aparey kullanımı ile gerçekleşen mandibular posterior rotasyon Biblok grubunda Monoblok grubuna göre daha sınırlı düzeyde gerçekleşmiş ve bu durum vertikal yüz yüksekliklerine olumlu şekilde yansımıştır. Biblok aygıtı ile kondil ve glenoid fossada vertikal ve anteroposterior yönde daha etkili remodelasyon oluşmuştur. Biblok ve Monoblok aygıtlarının iskeletsel, dentoalveolar ve yumuşak dokuya olan etkileri oldukça benzerdir. Yeni tasarlanmış olan Biblok aygıtının, yıllardır kullanılan ve ortodonti camiasında etkileri oldukça iyi bilinen Monoblok aygıtı ile benzer etkileri oluşturmuş olması, hem kooperasyon kolaylığı hem de dental arklarda her üç boyuta da müdahale edilmesi gereken bireylerde Biblok apareyinin rahatlıkla kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to examine the changes in the craniofacial and dentoalveolar structures, mandible and symphysis morphologies and soft tissue with the effect of the treatment as a result of the functional treatment of the developmental individuals with Class II malocclusion with the newly designed Biblock appliance, and to examine the changes in the clinical routine with the same purpose in similar cases is to compare the effects of the Monoblock appliance used. The material of the study, in Ankara University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics between 2011-2021; he created lateral cephalometric and hand-wrist radiographs and intraoral and extraoral photographs of individuals treated with either Biblock or Monoblock devices. Inclusion criteria for the study; individuals being in prepubertal or pubertal growth spurt (PP2=, between DP3u periods), having skeletal Class II malocclusion characterized by mandibular growth retardation (ANB>4°) (SNB≤78°) (SNA≤84°), dental Class II molar-canine relationship, is within the normodivergent growth pattern limits (26°≤SN\GoGn≤38°), does not have any known systemic disease or syndrome, and the materials are of good quality. Fulfilling the inclusion criteria; a total of 17 individuals, 9 girls and 8 boy, who received Biblock therapy, and a total of 18 individuals, 9 girls and 9 boys, who received Monoblock therapy, were included in the study. In order to ensure standardization between the groups, care was taken to ensure that the gender and growth-development periods were equal in each group. A total of 76 skeletal, dental and soft tissue measurements were made on 70 lateral cephalometric radiographs of the individuals included in the study. Wilcoxon sequential signs test was used to evaluate the intragroup differences due to the treatment effect, and the Mann-Whitney U test was used to evaluate the intergroup differences. Statistical comparisons were tested at the 0.05 significance level. Mandibular posterior rotation with the use of functional appliances was more limited in the Biblock group than in the Monoblock group, and this was positively reflected in the vertical face heights. More effective vertical and anteroposterior remodeling occurs in the condyle and glenoid fossa with the Biblock device. The effects of Biblock and Monoblock devices on skeletal, dentoalveolar and soft tissue are quite similar. The fact that the newly designed Biblock device has similar effects with the Monoblock device, which has been used for years and whose effects are quite well known in the orthodontic community, indicates that the Biblock device can be used easily in individuals who need to be intervened in all three dimensions in dental arches, as well as ease of cooperation.