Multiple sklerozis hastalarında glutensiz diyet tedavisinin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficiency of gluten-FREE diet therapy in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 752367
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Multiple Skleroz (MS), merkezi sinir sistemini etkileyen otoimmün, inflamatuar nörodejeneratif bir hastalık olup, son derece değişkendir. Kesin olmamakla birlikte glutenin MS hastalığının etiyolojisinde etkili olduğunu gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Bu araştırmada, MS hastalarında glutensiz diyetin hastalıkla ilintili sakatlık durumu, yaşam kalitesi, gastrointestinal sistem, duygu durumları, yorgunluk ve serum lipopolisakkarit düzeyleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ege Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalına başvuran ve nöroloji uzmanı tarafından kesin MS tanısı konmuş, Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçek (EDSS) puanı 7'nin altında olan, Çölyak hastası olmayan, 19 yaş ve üzeri, kadın, Relapsing Remitting Multiple Skleroz (RRMS) hastaları dahil edilmiştir. Çalışmaya kabul edilme kriterlerine uyan bireyler benzer yaş, cinsiyet ve sosyo-demografik özelliklere göre iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna glutensiz diyet uygulanmış, kontrol grubunun diyeti ise serbest bırakılmıştır. Hastalar 6 ay süre ile izlenmiştir. Kontrol ve deney grubundaki bireylerin besin tüketim durumunu değerlendirmek için çalışmanın başlangıcında, 3. ayda ve çalışmanın sonunda (6. ayda) besin tüketim kaydı alınmıştır. Ayrıca hastalara genel ve hastalık bilgilerini belirleyecek bir anket uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış, Multiple Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği (MSQOL)-54, Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSRS), Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASÖ-21) Pitsburg Uyku Ölçeği (PUKİ), Yorgunluk Değerlendirme Ölçeği (FAS) uygulanmıştır. Bireylerin lipopolisakkarit düzeylerini belirlemek amacı ile çalışmanın başlangıcında ve 6. ayda kan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an autoimmune, inflammatory neurodegenerative disease affecting the central nervous system and is highly variable. Although it is not certain, there are evidences showing that gluten is effective in the etiology of MS. The aim of this study was to evaluate the effects of gluten-free diet on disease-related disability, quality of life, gastrointestinal system, mood states, fatigue, and serum lipopolysaccharide levels in MS patients. The study included Relapsing Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) patients who applied to Ege University Neurology Department and were diagnosed with MS by a neurologist, had an Extended Disability Status Scale (EDSS) score below 7, did not have Celiac disease, was 19 years or older, female. has been done. Individuals who met the inclusion criteria for the study were divided into two groups according to similar age, gender and socio-demographic characteristics. Gluten-free diet was applied to the experimental group, while the diet of the control group was released. The patients were followed for 6 months. In order to evaluate the food consumption status of the individuals in the control and experimental groups, food consumption records were taken at the beginning of the study, at the 3rd month and at the end of the study (6th month). In addition, a questionnaire was applied to the patients to determine their general and disease information, anthropometric measurements were taken, Multiple Sclerosis Quality of Life Scale (MSQOL)-54, Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS), Depression, Anxiety and Stress Scale (DASO-21) Pitsburg Sleep Scale (PUKI), Fatigue Assesment Scale (FAS) was applied. In order to determine the lipopolysaccharide levels of the individuals, blood was drawn at the beginning of the study and at the 6th month. After six months of gluten-free diet treatment, decrease in EDSS scores, increase in quality of life, improvement in gastrointestinal system problems, depression and anxiety in other anthropometric measurements (body weight, BMI, waist circumference, hip circumference, body fat mass, lean body mass) in the experimental group other than body fat percentage.