Varroosis mücadelesi için kontrollü timol salım sisteminin geliştirilmesi ve etkinliğinin araştırılması
Development of controlled timol release system for varroosis struggle and investigation of its effectiveness
- Tez No: 752452
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada; Timol ve biyouyumlu-biyobozunur polimerler kullanılarak hidrojel tekniği ile oluşturulan kontrollü salım sisteminin referans ilaç ile akarisidal etkinlik, hedef tür tolerans düzeyleri, bal ve balmumunda kalıntı düzeyleri açısından karşılaştırılması amaçlandı. Akarisidal etkinliği referans ilaçta %81,09, hidrojelde %70,32 olarak bulundu, uygulamalar arasında anlamlı fark bulundu (p< 0.05). Referans ilaçta, hidrojel ve negatif kontrol grubuna göre arı ölümleri anlamlı derecede yüksek bulundu, Negatif kontrol grubu ile hidrojel arasında arı ölümleri açısından anlamlı fark olmadığı tespit edildi (p< 0,05 ). Referans ilaç kolonilerinin balında, hidrojel ve negatif kontrol gruplarının kolonilerinden önemli ölçüde daha yüksek timol kalıntısı tespit edildi. Referans ilaç kolonilerinin balmumunda negatif kontrol kolonilerine göre önemli ölçüde daha yüksek kalıntılar tespit edildi ve negatif kontrol grubu ile hidrojel kolonileri, referans ilaç ve hidrojel kolonileri arasında anlamlı bir fark yoktu (p< 0,05). Sonuç olarak, varroosis enfestasyonuyla mücadele etmek için biyouyumlu-biyobozunur polimerler kullanılarak geliştirilen enerjiden bağımsız bu kontrollü salım sistemi; etkin maddenin dış koşullara karşı korunması ve arılar tarafından koloni dışına taşınmasının engellenmesi, ek bir uygulamaya gerek kalmadan mücadelede sürdürülebilirliğin sağlanması, etkin madde maruziyet yolunu kontrol ederek arılarda temas kaynaklı toksisitenin ve arı ürünleri ile çevrede oluşacak kimyasal kalıntılarının sınırlandırılması yönleriyle önemli avantajlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to compare the controlled release system created by hydrogel technique using thymol and biocompatible-biodegradable polymers with the reference drug in terms of acaricidal efficiency, tolerance levels in target species, and residue levels in honey and beeswax. Acaricidal efficacy was found to be 81.09% in the reference drug and 70.32% in the hydrogel, and a significant difference was found between the applications (p< 0.05). In the reference drug, bee mortality was found to be significantly higher compared to the hydrogel and negative control groups. There was no significant difference between the negative control group and the hydrogel in terms of bee mortality (p< 0.05). Significantly higher thymol residues were detected in the honey of the reference drug colonies than in the colonies of the hydrogel and negative control groups. Significantly higher residues were detected in the wax of the reference drug colonies than the negative control colonies, and there was no significant difference between the negative control group and hydrogel colonies, reference drug and hydrogel colonies (p< 0.05). As a result, this energy-independent controlled release system developed using biocompatible-biodegradable polymers to combat varroosis infestation; It provides important advantages in terms of protecting the active substance against external conditions and preventing it from being carried out of the colony by the bees, ensuring sustainability in the struggle without the need for an additional application, limiting contact-induced toxicity in bees and chemical residues that will occur in bee products and the environment by controlling the active substance exposure route.