Timol esterlerinin sentezi ve bunların bal arılarında görülen varroa jacobsoni enfestasyonlarına karşı etkinliklerinin araştırılması
Synthesis of thymol esters and investigation of their efficacy against varroa jacobsoni infestations in honey bees
- Tez No: 841380
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Varroa, bal arılarında önemli kayıplara sebep olan varroosis hastalığını oluşturan bir akar türüdür. Varroa ile mücadele için kullanılan birçok kimyasal madde mevcuttur. Kullanılan kimyasal maddelerin ortak özelliği bu kimyasal maddelerin arıya zarar vermeden Varroa üzerinde etkili olması istenirken balda insan sağlığını tehdit edici miktarlarda kalıntı da bırakmamalıdır. APIGUARD gel bu amaçla kullanılan ve etken madde olarak timol içeren bir antiparazittir. Timol'ün arıları rahatsız edici bir kokuya sahip olması timol içeren antiparazitler için önemli bir dezavantajdır. Bu tezde timolün bu olumsuz etkisini ortadan kaldırmak amacıyla timolden timil esterleri sentezlenmiştir. Varroa' ya karşı etkin olmaları halinde güzel kokulu olan timil esterleri arıları rahatsız etmeyeceğinden alternatif antiparazit olabilecekleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla Timil Hekzanoat, Timil Oktanoat ve Timil Sinnamat sentezlenerek etkileri Varroa ile enfekte olmuş arılar üzerinde denenmiştir. Sentezlenen timil esterlerinin arıya uygulanabilmesi için esterler PEG 300 (Polietilen Glikol 300)' de çözülerek ağırlıkça %5,63'lük çözeltileri hazırlandı. Püskürtme yöntemi ile yapılan uygulama sonucu timolün %95,18 etki gösterdiği şartlarda timil oktanoatın %76, timil hekzanoatın %64,23 ve timil sinnamatın ise %43,56 etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Varroa is a mite species that causes varroosis, a disease that causes significant losses in honey bees. There are many chemicals used to combat Varroa. The common feature of the chemicals used is that these chemicals should be effective on Varroa without harming the bee and should not leave residues in honey in amounts that threaten human health. APIGUARD gel is an antiparasite used for this purpose and contains thymol as an active ingredient. The fact that thymol has an irritating odor to bees is an important disadvantage for thymol-containing antiparasites. In this thesis, thymyl esters were synthesized from thymol in order to eliminate this negative effect of thymol. It was evaluated that if they are effective against Varroa, thymyl esters, which have a nice odor, would not disturb the bees and could be alternative antiparasites. For this purpose, thymyl hexanoate, thymyl octanoate and thymyl cnnamate were synthesized and their effects were tested on Varroa infected bees. In order to apply the synthesized thymyl esters to bees, esters were dissolved in PEG (Polyethylene Glycol) 300 and 5.63% solutions were prepared. As a result of the application by spraying method, it was determined that thymyl octanoate showed an effect of 76%, thymyl hexanoate 64.23% and thymyl cinnamate 43.56% under conditions where thymol showed 95.18% effect.