Koklear implant hastalarında revizyonu öngörmede elektrofizyolojik parametrelerin rolü
The role of electrophysiological parameters to predict revision in cochlear implant patients
- Tez No: 752476
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Koklear implant operasyonunun yaygınlaşması beraberinde komplikasyon ve revizyon sayısını da artırmaktadır. Cihaz arızasıyla revizyon cerrahiye kadar geçen süre özellikle kendini ifade etmede zorlanan, dil gelişimi için kritik dönemde olan çocuklar için çok önemlidir. Yaptığımız çalışmada amaç koklear implant operasyonu sonrası cihaz arızası nedeniyle revizyon cerrahi uygulanan pediatrik grubun retrospektif olarak impedans telemetri ölçümlerini değerlendirmek, bu ölçüm sonuçlarının revizyon kararını daha erken öngörmemizdeki rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2010- 2020 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda cihaz arızası nedeniyle revizyon cerrahi yapılan 35 çocuk ve revizyon ihtiyacı olmayan aynı sayıda koklear implant uygulanan çocuk hastadan oluşan kontrol grup üzerinde yapılmıştır. İntraoperatif ve postoperatif impedans telemetri ölçüm sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of cochlear implant operation increases the number of complications and revisions. The period between device failure and revision surgery is very important especially for children who have difficulty in expressing themselves and who are in a critical period for language development. The aim of our study is to retrospectively evaluate the impedance telemetry measurements of the pediatric group who underwent revision surgery due to device failure after the cochlear implant operation, and to investigate its role in predicting the revision decision earlier. Material and Method: Study was performed on a group of patients consisting of 35 children who underwent revision due to device failure and the same number of pediatric patients who underwent cochlear implantation without revision between 2010 - 2020 in the Department of Otorhinolaryngology, Cerrahpaşa Medical Faculty. Intraoperative and postoperative impedance telemetry results were evaluated.