Preterm bebeklerde kronobiyolojik yaklaşımla beslenme modelinin büyüme parametreleri ve taburculuk süresine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of feeding model with chronobiological approach on growth parameters and discharge time in preterm infants: Randomized controlled study
- Tez No: 752475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma sağılmış anne sütü ile beslenen 320/6-366/7 gebelik haftasında olan preterm bebeklerde kronobiyolojik beslenme modelinin büyüme parametreleri ve taburculuk süresine etkilerini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü, tek kör ve deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma ile ilgili etik kurul izni ve Tübitak proje desteği alındı. Araştırma verileri Ekim 202-Mart 2022 tarihleri arasında, SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Neonatoloji Kliniğinde yatan 45 girişim ve 46 kontrol olmak üzere toplam 91 preterm bebekten elde edildi. (Clinical Trial no: NCT04992819) Veriler; bebek izlem formu ile günlük ve haftalık kaydedilerek Fenton büyüme eğrileri ile persantil ölçüleri değerlendirildi. Bilgilendirilmiş olur formunu imzalayan annelere ve anne sütü hazırlayan sorumlu hemşirelere araştırmacı tarafından eğitim verildi. Veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programında uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Girişim grubu annelerine önceden etiketlenmiş sarı ve mor renkte anne sütü poşetleri verildi. Kontrol grubu için eğitim dışında herhangi bir müdahale yapılmadı. Kliniğe getirilen sütler farklı buzdolaplarında saklandı. Sirkadiyen eşleştirme yapılmış anne sütüyle beslenen bebeklerin taburculukta kilo, boy ve baş çevresinde kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). Doğum kilolarına göre taburculukta kilo artış miktarı kronobiyolojik beslenme modeli uygulanan girişim grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,002; p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was fed with expressed breast milk randomized controlled, single-blind and experimental study was conducted to evaluate the effects of chronobiological feeding model on growth parameters and discharge time in preterm infants at 320/6 – 36 6/7 weeks of gestation. Ethics committee approval and Tübitak project support were obtained for the study. Research data between October 2021-March 2022, SBU. It was obtained from a total of 91 preterm infants, 45 of which were experimental and 46 of which were control, hospitalized in the Neonatology Clinic of Zeynep Kamil Maternity and Children's Diesase Trainning and Research Hospital. (Clinical Trial number: NCT04992819). Data; Fenton growth curves and percentile measurements were evaluated by recording daily and weekly with the baby follow-up form. The mothers who signed the informed consent form and the responsible nurses who prepared breast milk were trained by the researcher. The data were evaluated with appropriate statistical methods in the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program. Pre-labeled yellow and purple breast milk bags were given to the mothers of the experimental group. No intervention was made for the control group other than education. The milk brought to the clinic was stored in different refrigerators. There was no statistically significant difference in weight, height and head circumference at discharge of breastfed infants with circadian matching compared to the control group (p>0.05). The amount of weight gain at discharge according to birth weight was found to be statistically significantly higher in the experimental group to which the chronobiological feeding model was applied (p=0.002; p0.05).