Panoramik radyografide diş çürükleri tespitinde derin öğrenme sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of deep learning systems in detection of dental caries in panoramic radiography
- Tez No: 752497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GEDİZ GEDUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı diş çürükleri tespitinde geleneksel tanı yöntemleri ile yapay zekanın alt dalı olan derin öğrenme yöntemlerinin karşılaştırılması ve çürük teşhisinin yapay zeka yöntemi ile etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmada 101 hastanın panoramik radyografisi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi alanında uzmanlığını almış iki hekim ve Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi uzmanlık eğitimini sürdüren bir araştırma görevlisi tarafından oluşturulan ortak bir konseyde dişlerde“çürük var/yok”şeklinde seçildi ve dişler sağlıklı ve çürük olarak etiketlendi. Elde edilen 5000 veri %80 eğitim ve %20 test verisi olarak ayrıldı. Model oluşturmak için ResNet50 sinir ağı mimarisi uygulandı. Derin öğrenme modelimiz 0.82 doğruluk gösterdi. Modelin performans metriklerinden PPV değeri %75.8, NPV değeri %92, sensivitesi %94 ve spesifitesi %70 olarak bulundu. AUC değeri ise %82 olarak bulundu. Panoramik radyografilerde çürük lezyonlarının tespitinde evrişimsel sinir ağı modelimiz yeterli performans gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare traditional diagnostic methods and deep learning methods, which is a subbranch of artificial intelligence, in the detection of dental caries and to evaluate the effectiveness of caries diagnosis with artificial intelligence method. In the study, panoramic radiographs of 101 patients were selected as“caries/no caries”in a joint council formed by two physicians specialized in Oral and Maxillofacial Radiology and a research assistant continuing their education in Oral and Maxillofacial Radiology, and the teeth were labeled as healthy and caries. The 5000 data obtained were divided into 80% training and 20% test data. ResNet50 neural network architecture was applied to build the model. Our deep learning model showed an accuracy of 0.82. Among the performance metrics of the model, the PPV value was 75.8%, the NPV value was 92%, the sensitivity was 94%, and the specificity was 70%. The AUC value was found to be 82%. Our convolutional neural network model performed efficiently in detecting caries lesions on panoramic radiographs.