Akut lösemi tanısı ile tedavi edilen çocukluk çağındaki hastaların kan ve kateter kültür sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of blood and catheter culture results of childhood patients treated with acute leukemia
- Tez No: 752496
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN CANBOLAT AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Akut lösemi çocukluk çağının en sık gözlenen malignitelerinden biridir. Hastalara uygulanan tedaviler, hastaların bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyonlara karşı açık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu hastaların uzun süren hastane yatışları ve yoğun kemoterapiler hastalarda özellikle fırsatçı enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız akut lösemi tanısı ile çocuk hematoloji-onkoloji servisimizde yatmış olan hastaların kan ve kateter kültürlerindeki üremelerinin yaygınlığını, özelliklerini ve mikroorganizma türlerine ait risk faktörlerini tanımlamaktır. Gereç – Yöntem: Bu çalışmada Ocak 2018 - Aralık 2021 tarihleri arasında hastanemizin çocuk hematoloji-onkoloji servisinde takip ve tedavi edilen 50 akut lösemili çocuğun 110 kan-kateter kültür sonucu incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, tanı, eşlik eden komorbid durumları, kan, kateter kültür sonuçları ve eş zamanlı hemogram değerleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 22'si (%44) kız, 28'i (%56) erkek, yaş ortancası 49 [14.0;163] ay olarak bulundu. Hastalarımızın 46'sı (%92) ALL tanılı, 4'ü(%8) AML tanılı idi. Hastaların hastanede yatış süreleri ortancası 158 [48.0;501] gün, ortanca nötropeni süresi 5.00 [0.00;44.0] gündü. Hasta başına alınan kültür sayısı ortanca 1.50 [1.00;10.0] idi. Değerlendirilen kültürlerin, %23,64'ünde Staphylococcus epidermidis, %14,55'inde Staphylococcus hominis, %11,82'sinde Klebsiella pneumoniae, %10'unda Escherichia coli ve %5'inde mantardır. Kalan %12,74'ünde diğer gram negatif bakteriler ve %22,25'i diğer gram pozitif bakteriler saptandı. Kültürlerdeki mantar üreme oranı %5 olup, tamamı Candida türleri idi. Sonuç: Akut lösemili hastalarda uygulanan tedavinin komplikasyonu olarak enfeksiyonlar gözükmektedir. Hastalara enfeksiyon epizodu esnasında ampirik antibiyotik başlanmaktadır. Akut lösemili hastaların takip edilerek, mikroorganizma dağılımı ve antibiyotik direnç profillerinin periyodik olarak belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute leukemia is one of the most common malignancies of childhood. The treatments applied to the patients cause the patients' immune system to weaken and become vulnerable to infections. Long hospital stays and intensive chemotherapy of these patients cause especially opportunistic infections in patients. Our aim in this study is to define the prevalence, characteristics and risk factors of microorganism species in blood and catheter cultures of patients hospitalized in our pediatric hematology-oncology service with the diagnosis of acute leukemia. Material and Methods: In this study, 110 blood-catheter culture results of 50 children with acute leukemia who were followed up and treated in the pediatric hematology-oncology service of our hospital between January 2018 and December 2021 were analyzed. The patients' age, gender, diagnosis, comorbid conditions, blood, catheter culture results and simultaneous hemogram values were examined. Findings: Of the patients included in the study, 22 (44%) were female, and the median age was 49 [14.0;163] months. Forty-six (92%) of our patients were diagnosed with ALL, and 4 (8%) were diagnosed with AML. The median length of hospital stay of the patients was 158 [48.0;501] days, and the median duration of neutropenia was 5.00 [0.00;44.0] days. The median number of cultures taken per patient is 1.50 [1.00;10.0]. Of the cultures evaluated, 23.64% Staphylococcus epidermidis, 14.55% Staphylococcus hominis, 11.82% Klebsiella pneumoniae, 10% Escherichia coli, and 5% fungi. The remaining 12.74% other gram-negative bacteria and 22.25% other gram-positive bacteria. The rate of fungi in the cultures was 5% and all of them were Candida species. Results: Infections appear as a complication of the treatment applied in patients with acute leukemia. Patients are started on empirical antibiotics during the infection episode. Patients with acute leukemia should be followed up and the distribution of microorganisms and antibiotic resistance profiles should be determined periodically.