Bitkisel içerikli diş macununun remineralizasyon ve dentin tübüllerini tıkaçlaması üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of herbal toothpaste on remineralization and dentin tubules occlusion
- Tez No: 752498
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAĞTEKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı başlangıç çürük lezyonları ve dentin hassasiyeti tedavisinde zencefil-bal ve kenevir içerikli bitkisel diş macunlarının etkinliğini geleneksel diş macunlarıyla kıyaslayarak değerlendirmektir. Bu tez çalışması mine remineralizasyonu ve dentin tübül tıkaçlaması olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşmaktadır. Mine remineralizasyonu çalışmasında 60 adet mine örneği üzerinde inkübatörde demineralizasyon solüsyonu kullanılarak başlangıç çürük lezyonları oluşturulmuştur (72 saat, 37⁰C, 60 rpm). 1)Gumgumix (zencefil-bal içerikli bitkisel diş macunu) (Beka İlaç, Türkiye) 2)Kenevir içerikli deneysel diş macunu (SPC Kozmetik, Türkiye) 3)Kenevir yağı, 4)Sensodyne Onarım ve Koruma ajanları (GSK, İrlanda) örneklere 7 gün boyunca pH siklus modeli kullanılarak uygulanmıştır. Başlangıç, demineralizasyon ve remineralizasyon sonrası mine örnekleri; mikrosertlik, FluoreCam, DIAGNOdent Pen ve ultrason cihazları ile değerlendirilmiştir. Dentin tübül tıkaçlaması çalışmasında 80 adet dentin örneği %6'lık sitrik aside 2 dakika maruz bırakılarak dentin tübülleri açılmıştır. 1)Gumgumix (zencefil-bal içerikli bitkisel diş macunu) (Beka İlaç, Türkiye), 2)Kenevir içerikli deneysel diş macunu (SPC Kozmetik, Türkiye), 3)Kenevir yağı, 4)Sensodyne Onarım ve Koruma (GSK, İrlanda), 5) Colgate Sensitive Pro-Relief (Colgate-Palmolive,Polonya), 6) Oral-B Hassasiyet ve Diş Eti Rahatlama (P&G, Almanya), 7) R.O.C.S. Sensitive (R.O.C.S., Almanya) ajanları, örneklere 7 gün boyunca eroziv siklus modeli kullanılarak uygulanmıştır. Başlangıç, sitrik asit sonrası ve tedavi uygulaması sonrası dentin örnekleri; mikrosertlik, FluoreCam, DIAGNOdent Pen, ultrason ve optik profilometre cihazları ile değerlendirilmiştir ve örneklerin taramalı elektron mikroskobu görüntüleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of herbal toothpastes containing ginger-honey and hemp in the treatment of initial caries lesions and dentin hypersensitivity, by comparing them with traditional toothpastes. This study consists of 2 parts as enamel remineralization and dentin tubule occlusion. For the enamel remineralization study, initial caries lesions were created on 60 enamel samples using demineralization solution in the incubator (72 hours, 37⁰C, 60 rpm). 1) Gumgumix (herbal toothpaste containing ginger-honey) (Beka İlaç, Turkey) 2) Experimental toothpaste containing hemp (SPC Kozmetik, Turkey), 3) Hemp oil, 4) Sensodyne Repair and Protect agents (GSK, Ireland) were applied on the samples for 7 days using a pH cycle model. Enamel samples were evaluated at baseline, demineralization and after remineralization stages using microhardness, FluoreCam, DIAGNOdent Pen and ultrasound methods. For the dentin tubule occlusion study, 80 dentin samples were immersed in 6% citric acid solution for 2 minutes to open the dentin tubules. 1) Gumgumix (herbal toothpaste with ginger-honey) (Beka İlaç, Turkey), 2) Experimental toothpaste containing hemp (SPC Kozmetik, Turkey), 3) Hemp oil, 4) Sensodyne Repair and Protect (GSK, Ireland), 5) Colgate Sensitive Pro-Relief (Colgate-Palmolive, Poland), 6) Oral-B Sensitivity and Gum Calm (P&G, Germany), 7) R.O.C.S. Sensitive (R.O.C.S., Germany) agents were applied to the samples for 7 days using the erosive cycle model. Dentin samples were evaluated at baseline, after exposure of dentin tubules with citric acid and after treatment stages using microhardness, FluoreCam, DIAGNOdent Pen, ultrasound, and optical profilometer methods and scanning electron microscope images of the samples were taken.