14-16 yaş okçularda sezon öncesi bazı parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of the pre-season performance parameters of the archers aged 14-16
- Tez No: 752503
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, 14-16 yaş okçuların sezon öncesi performans parametrelerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubu, spor yaşı 2 yıl ve üzeri olan 32 erkek ve 15 kız sporcudan oluşmaktadır. Araştırmaya, ortalama yaşı 14.72±1.34 yıl, boy uzunluğu 169.74±12,29 cm, vücut ağırlığı 63.72±15.45 kg, spor yaşı 4.51±2.06 yıl olmak üzere 47 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada katılımcılara sağ ve sol shark skill test, davies test, sağlık topu fırlatma tek ayak ve çift ayak testi, işitsel reaksiyon testi, görsel reaksiyon testi ve esneklik testleri uygulanmıştır. Sporcuların sezon öncesi performans parametreleri cinsiyet değişkenine göre değerleri incelendiğinde sağlık topu fırlatma tek ayak, çift ayak ve t testi sonuçlarında erkek sporcuların kız sporculara göre ortalama değerlerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Sağ shark ve sol shark skill testinde kız sporcuların erkek sporculara göre ortalamalarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Performans parametrelerinde yeni başlayan ve spor yaşı fazla olan sporcular gruplar arası spor tecrübelerine göre durum değerlendirilmesinde sağ shark ve sol shark skill testinde yeni başlayan sporcuların ortalamaları daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted for evaluation of the pre-season performance parameters of the archers aged 14-16. The study group consisted of 32 males and 15 females' athletes whose sport age were 2 and above. Forty-seven athletes whose average age 14.72±1.34 years, height 169.74±12.29 cm, body weight 63.72±15.45 kg and sports age 4.51±2.06 years participated in this study voluntarily. In the study, right and left shark skill test, Davies test, medicine ball throwing one foot and two feet test, auditory reaction test, visual reaction test and flexibility tests were applied to the participants. When the pre-season performance parameters of the athletes were examined according to the gender variable, it was found that the average values of male athletes were hider compared to female athletes in medicine ball throwing single-foot, double-foot and T test results. In the right and left shark skill test, it was determined that the averages of the female athletes were higher than the male athletes. In performance parameters; In the evaluation of the situation according to the sports experiences between the groups of athletes who have just started and are older in sports, it has been determined that the averages of the athletes who have just started in the right and left shark skill test are higher.