Angle sınıf I hastalarda tedavi öncesi ve sonrası üç boyutlu modellerinin okluzal temas alanlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of occlusal contact areas of THREE-dimensional models before and after treatment in angle class I patients
- Tez No: 752504
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN UFUK TOYGAR MEMİKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Çalışmaya sabit mekaniklerle ortodontik tedavisi diş çekimsiz olarak yapılmış, dental Sınıf I anomaliye sahip 30 bireyin Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde bulunan tedavi başlangıcı ve sonu üç boyutlu modelleri ile tedavi edilmemiş daimi dişlenmedeki Angle sınıf I hastaların üç boyutlu tarama modelleri dahil edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen tüm bireylerin tedavi öncesi ve sonrası model ölçümleri aynı hekim tarafından yürütülmüştür. Çalışmada değerlendirilecek olan üç boyutlu model kayıtların tamamı aynı tarama cihazı kullanılarak toplanmıştır (Trios 3Shape; 3Shape A/S, Copenhagen, Denmark). Çalışmanın dahil edilme kriterlerini sağlayan Sınıf I dental anomaliye sahip hastaların tedavi başı ve çekimsiz yapılan tedavileri sonunda alınan modeller ve tedavi görmemiş Angle sınıf I gönüllülerden alınan modeller üzerinde aynı software programı ile yapılan okluzal temas alanı ölçümleriyle hastaların temas alanlardaki değişiklikler istatistiksel olarak belirlenmiştir. Elde edilen ölçümler tedavi sonrası okluzal temas alanı ölçüm değerleri ile karşılaştırılmış, sefalometrik ölçümlerle okluzal temas alan değişimleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ankara University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Three-dimensional scanning models of 30 individuals with dental Class I anomaly, who had their orthodontic treatment with fixed mechanics without tooth extraction, at the beginning and end of treatment in the archive of the Department of Orthodontics, and three-dimensional scanning models of Angle class I patients with untreated permanent dentition were included in the study. The pre- and post-treatment model measurements of all individuals included in the study were carried out by the same physician. All three-dimensional model records to be evaluated in the study were collected using the same scanning device (Trios 3Shape; 3Shape A/S, Copenhagen, Denmark). The changes in the contact areas of the patients were determined statistically with the occlusal contact area measurements made with the same software program on the models taken at the beginning of the treatment and at the end of the non-extraction treatment of the patients with Class I dental anomalies meeting the inclusion criteria of the study, and on the models obtained from the untreated Angle class I volunteers. The measurements obtained were compared with the occlusal contact area measurement values after the treatment, and the relationship between cephalometric measurements and occlusal contact area changes was evaluated.