Kardiyak riskli hastalarda, kulak burun boğaz cerrahisinde, BIS rehberliğinde propofol indüksiyonunun perioperatif ve postoperatif hemodinamik yanıta etkisi
Effect of BIS guided propofol induction on the peroperative and postoperative hemodynamic response in cardiac risk patients undergoing otorhynolaryngologic surgery
  1. Tez No: 752509
  2. Yazar: FATİH YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TÜRECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, anestezi indüksiyonu sırasında, kilo hesabı ile bolus şeklinde propofol kullanımı ile BIS rehberliğinde propofol infüzyonunun oluşturduğu hemodinamik yanıtı kıyaslamak, bu etkinin perioperatif ve postoperatif takipleri ile süresini belirlemek ve kullanılan propofol miktarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize kontrollü olarak yaptığımız bu çalışmaya, kulak burun boğaz ameliyathanesinde, minör cerrahi sayılabilecek, maksimum 2 saat kadar sürecek cerrahiler uygulanacak, kardiyak riskli hasta tanımına uyan, erişkin 60 hasta onamları alındıktan sonra dahil edildi. Randomizasyon hastalar ameliyathaneye alınmadan önce kapalı zarf yöntemi ile yapıldı. 30 hastaya, BIS rehberliğinde BIS
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the hemodynamic response of BIS-guided propofol infusion with weight based bolus use of propofol during anesthesia induction, to determine the duration of this effect with perioperative and postoperative follow-ups, and to compare the amount of propofol used. Methods: In this prospective randomized controlled study, 60 adult cardiac risk patients, who would undergo surgeries that can be considered minor surgery and last for a maximum of 2 hours in the otorhinolaryngology operating room, were included after obtaining their consent. Randomization was executed using the sealed-envelope method before patients were admitted to the operating room. Anesthesia was induced under the guidance of BIS, in 30 patients by propofol infusion with at a rate of 0.25mg/kg/min until BIS