Glisemik kontrol oranlarına göre tip 2 diyabet hastalarına verilen tedaviler ve bu tedavilerin etkinliği: Tek merkezli retrospektif gerçek yaşam verileri çalışması
The efficiency of Type 2 diabetes mellitus treatment based on glycemic control rate: A single-center retrospective real li̇fe study
  1. Tez No: 752510
  2. Yazar: ECE ARBABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ, YRD. DOÇ. DR. MİRAÇ VURAL KESKİNLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Üçüncü basamak diyabet polikliniklerinde tip 2 diyabet tanısı ile izlenen hastaların glisemik kontrol düzeyine göre tedavi modalitelerini belirlemek ve farklı glisemik kontrol düzeylerinde uygulanan farklı tedavi rejimlerinin etkinliğinin değerlendirmek YÖNTEM: Bu retrospektif tek merkezli çalışmada 01.11.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi İç Hastalıkları Diyabet Kolesterol Hipertansiyon polikliniği ve Diyabet Hipertansiyon polikliniğine başvurmuş olan takipli 350 hastanın yaş, cinsiyet, eğitim durumu, diyabet yaşı, kullanmakta oldukları diyabet tedavileri, takipteki HbA1c değerleri, ve verilen medikal tedavi kaydedilerek istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların %61.4 kadın, yaş ortalaması 61.5, diyabet yaşı 0-5 yıl arasında olan %18, 5 yıldan fazla olanlar %82 idi. İlk poliklinik vizitlerindeki HbA1c düzeylerine göre 1. grup glisemik kontrolde (Hba1c ≤ %8) olan 175 hasta, 2. grup, iyi glisemik kontrolde olmayan (Hba1c ≥ %7 ile ≤ %10 arasında) 77 hasta, 3. grup kötü glisemik kontrolde (Hba1c ≥ %10) olan 98 hasta vardı.
Özet (Çeviri)
even glycemic control. When current treatments are evaluated in terms of drugs; Metformin was the most commonly used antidiabetic drug in all 3 groups, followed by DPP-4 inhibitors and SGLT-2 inhibitors. During the two outpatient visits, the highest increase was observed with SGLT-2 inhibitors usage. CONCLUSIONS: The goal of diabetes treatment is to achieve and maintain good glycemic control. Although the guidelines recommended insulin treatments for patients with poor glycemic control, our study shows that the glycemic target is achieved in most of the patients, even with non-insulin therapy. With our study consisting of real-life data, we support the new guidelines which state the glycemic target can be reached with insulin-free therapy for many type 2 diabetes patients.