Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda sodyum-glukoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörlerinin noninvaziv hepatik fibrozis skorları üzerine etkisi
Effect of sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors on noninvasive hepatic fibrosis scores in patients with TYPE 2 diabetes mellitus
- Tez No: 794542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE PEYNİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İnsülin direnci, metabolik sendrom, obezite, hipertansiyon, dislipidemi ve diyabet saptanan olgularda nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) gözlenme olasılığı genel popülasyona göre anlamlı olarak yüksektir. Özellikle Tip 2 Diabetes Mellitus(DM) ile NAYKH arasında sıkı bir ilişki vardır. Retinopati, nöropati ve nefropati görece iyi bilinen ve çoğu diyabetik bireyde araştırılan diyabet kronik komplikasyonları olmasına karşın; klinik uygulamalarda NAYKH sıklıkla göz ardı edilmektedir. NAYKH'nın yüksek prevalansı ve ilişkili komplikasyonlar ile Tip 2 DM ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere komorbiditeler, sağlık hizmetleri üzerinde büyük bir yüke, artan maliyetlere, yaşam kalitesinde azalmaya ve mortalite oranlarında artışa neden olur. NAYKH olgularında fibrozis riskinin ortaya konması için geliştirilen hem noninvaziv hem de daha ucuz skorlama yöntemleri bulunmaktadır. FIB-4 (Fibrozis-4) skoru, NAFLD (nonalcoholic fatty liver disease) skoru ve APRI (AST to platelet ratio index) skoru bu skorlama yöntemlerindendir. Sodyum-glukoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörleri insülinden bağımsız etkiye sahip yeni bir antidiyabetik ajan sınıfıdır. Randomize kontrollü çalışmalardan elde edilen son bulgular, SGLT-2 inhibitörlerinin farklı görüntüleme teknikleriyle değerlendirildiği üzere yağlı karaciğer içeriğini azaltabildiğini ve Tip 2 DM''li hastalarda NAKYH'nın biyolojik belirteçlerini, özellikle serum karaciğer enzimlerini iyileştirebildiğini göstermiştir. Çalışmamızda Tip 2 DM tanılı hastalarda tedavi sürecinde başlanan SGLT-2 inhibitörünün FIB-4, APRI ve NAFLD skoru üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız tür olarak tek merkezli, retrospektif gözlemsel klinik bir çalışmadır. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sürdürülen çalışmanın hasta örneklemini Ocak 2017- Temmuz 2022 tarihleri arasında İç Hastalıkları ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvurmuş Tip 2 diyabetik hastalarda tedavi sürecinde SGLT-2 inhibitörü başlanan ve en az 12 hafta kullanan hastalar oluşturdu. Hastaların cinsiyet, yaş, boy, kilo, VKİ değerleri kaydedildi. SGLT-2 inhibitörü başlamadan önce ve başladıktan 12 hafta sonra glukoz, üre, kreatinin, AST, ALT, sodyum, potasyum, albümin, lipid profili, glikozillenmiş hemoglobin(HbA1c), APRI skoru, NAFLD skoru ve FIB-4 skoru değerlendirildi. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı ile analiz edildi ve p değeri < 0,05 anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Tip 2 diyabet tanısı olan SGLT-2 inhibitörü başlanan ve en az 12 hafta kullanan 114 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 56± 8,57 yıl, %55,3'ü(n=63) kadın, %44,7'si(n=51) erkek idi. Hastaların %65,8'inde(n=75) diyabete ek olarak başka bir kronik hastalığın olduğu ve %43'ünün(n=49) hipertansiyona sahip olduğu saptandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların başlangıçtaki ve 3. aydaki FIB-4, APRI ve NAFLD skorları benzer olarak saptandı (p>0.05). Hastaların 3.
Özet (Çeviri)
Aim: In cases with insulin resistance, metabolic syndrome, obesity, hypertension, dyslipidemia and diabetes, the probability of nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is significantly higher than the general population. In particular, there is a close relationship between Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and NAFLD. Although retinopathy, neuropathy and nephropathy are relatively well known and investigated in most diabetic individuals, chronic complications of diabetes are; NAFLD is often overlooked in clinical practice. The high prevalence of NAFLD and associated complications and comorbidities, including Type 2 DM and cardiovascular diseases, place a huge burden on healthcare, increased costs, reduced quality of life, and increased mortality rates. There are both noninvasive and cheaper scoring methods developed to reveal the risk of fibrosis in NAFLD cases. FIB-4 (Fibrosis-4) score, NAFLD (nonalcoholic fatty liver disease) score and APRI (AST to platelet ratio index) score are among these scoring methods. Sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors are a new class of antidiabetic agents with insulin-independent action. Recent findings from randomized controlled trials have shown that SGLT-2 inhibitors can reduce fatty liver content and improve biomarkers of NAFLD, particularly serum liver enzymes, in patients with Type 2 DM, as assessed by different imaging techniques. In our study, we aimed to examine the effect of SGLT-2 inhibitor, which was started during the treatment process, on FIB-4, APRI and NAFLD scores in patients with Type 2 DM. Materials and methods: Our study is a single-center, retrospective observational clinical study. The patient sample of the study, which was carried out at Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, consisted of patients with Type 2 diabetes who applied to the Internal Diseases, Endocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic between January 2017 and July 2022, who were started with SGLT-2 inhibitor during the treatment process and used at least 12 weeks. Gender, age, height, weight and BMI values of the patients were recorded. Glucose, urea, creatinine, AST, ALT, sodium, potassium, albumin, lipid profile, glycosylated hemoglobin (HbA1c), APRI score, NAFLD score, and FIB-4 score were evaluated before and 12 weeks after starting the SGLT-2 inhibitor. The data obtained as a result of the research were analyzed in computer environment with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 package program, and p value < 0,05 was considered significant. Results: 114 patients diagnosed with type 2 diabetes, who were started on SGLT-2 inhibitor and used for at least 12 weeks, were included in the study. The mean age of the patients was 56±8,57 years, 55.3% (n=63) were female and 44,7% (n=51) were male. It was determined that 65,8% (n=75) of the patients had another chronic disease in addition to diabetes and 43% (n=49) had hypertension. The FIB-4, APRI and NAFLD scores of the patients included in the study at baseline and at 3 months were found to be similar (p>0,05).