Zayıflama diyeti uygulayan hafif şişman ve şişman kadınlarda aşırı besin isteği ve yeme davranışlarının belirlenmesi
Determination of food craving and eating behaviors in overweight and obese women following weight LOSS diet
  1. Tez No: 752514
  2. Yazar: ŞEVVAL ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma özel bir hastanenin Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran 19 yaş üstü gönüllü yetişkin kadınların katıldığı 8'i hafif şişman 18'i şişman olan 26 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; zayıflama diyeti uygulayan hafif şişman ve şişman kadınların aşırı besin isteği, yeme davranışlarının değerlendirilmesi ve hastane diyetsiyeninin önermiş olduğu zayıflama diyetinin kadınların vücut kompozisyonuna, biyokimyasal parametrelerine etkisini incelemektir. Diyet öncesi ve diyet sonrası olmak üzere araştırmada veriler anket aracılığı ile yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların ortalama yaşı 37,5±9,4 yıl (20-56 yaş) olup hafif şişman ve şişman kadınların ortalama 1961,7±457,7 kkal/gün enerji aldığı ve enerjinin %43,0±9,0'ı karbonhidrattan, %14,0±3,8'i proteinden, %43,0±7,5'i yağdan geldiği tespit edilmiştir. Zayıflama diyetine başlamadan önce araştırmadaki kadınların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, BKİ, vücut yağ kütlesi, bel çevresi ve boyun çevresi sırası ile 80,7±10,7 kg, 1,58±0,07 m, 32,2±3,6 kg/m², 32,3±7,8 kg, 98,2±8,9 cm ve 35,6±2,5 cm olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 26 women, 8 of whom were overweight and 18 of whom were obese, participated by voluntary adult women over the age of 19 who applied to the Nutrition and Diet Polyclinic of a private hospital. To evaluate the food cravings and eating behaviors of overweight and obese women who follow a weight-loss diet suggested by the hospital dietician and to examine the effect of the diet on body composition and biochemical parameters of the women. In the study, the data, before and after the diet, were collected using a questionnaire form and face to face interview technique. The mean age of the women participating in the study was 37,5±9,4 years (20-56 years). Before the diet, the women participating in the study received an average of 1961,7±457,7 kcal/day of energy, %43,0±9,0 of carbohydrates, %14,0±3,8'i of protein and %43,0±7,5 of fat. Before the diet, the women were determined body weight, height, BMI, body fat mass, waist circumference and neck circumference 80,7±10,7 kg, 1,58±0,07 m, 32,2±3,6 kg/m², 32,3±7,8 kg, 98,2±8,9 cm and 35,6±2,5 cm respectively.