Yetişkin kadın bireylerde aralıklı açlık diyetinin beslenme ve antropometrik duruma etkisi
The effect of intermittent fasting diet on nutrition and anthropometric status in adult woman individuals
- Tez No: 788072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE SEVEN AVUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, aralıklı açlık diyetinin yetişkin kadınlarda zaman kısıtlı beslenmeye kıyasla beslenme ve antropometrik duruma etkisinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Ocak-Mart 2022 tarihlerinde Denizli'de özel bir beslenme danışmanlığı merkezine başvuran ortalama yaşı 39,44±11,2 yıl olan, hafif şişman ve obez gönüllü 54 yetişkin kadın birey ile yürütülmüştür. Bireyler, aralıklı açlık diyeti uygulayan müdahale grubu (n=27) ve zaman kısıtsız diyet uygulayan kontrol grubu (n=27) olmak üzere 2 gruba ayrılmış ve tüm gruplara 6 hafta boyunca enerji kısıtlı zayıflama diyeti uygulanmıştır. Araştırmanın, başlangıcında bireylerin sosyodemografik özellikleri, tıbbi öykü ve beslenme alışkanlıkları soruşturularak anket formuna kaydedilmiştir. Katılımcıların sirkadiyen ritim özelliklerini belirlemek için Sabahçıl-Akşamcıl Ölçeği ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) uygulanmıştır. Bununla birlikte, araştırma başlangıç ve 6. haftasında bireylerin antropometrik ölçümleri ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, sirkadiyen ritme göre katılımcıların %46,2'si ara tip, %29,6'sı sabahçıl ve %27,8'i akşamçıl tipe yakın bulunmuştur (p>0,05). Her iki grupta da vücut ağırlığı, BKİ, bel/boy, bel/kalça, sıvı kütlesi ve oranı, yağ kütlesi ve oranı, yağsız kütle, bel, kalça ve boyun çevresinde istatistiksel olarak önemli azalma saptanmıştır (p0,05). Müdahale ve kontrol grubunda başlangıca göre 6 hafta sonunda günlük karbonhidrat, protein, lif alımları anlamlı olarak daha yüksek, yağ alımı ise daha düşüktür (p0,05). Sonuç olarak bu araştırmada, kısa süreli uygulanan enerji kısıtlı aralıklı açlık diyetinin ve zaman kısıtsız diyet modellerinin antropometrik ölçüm ve beslenme durumuna etkisinin benzer olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of intermittent fasting diet compared to time-restricted feeding on nutrition and anthropometric status in adult women. The study was carried out with 54 adult female volunteers, with a mean age of 39.44±11.2 years, who were overweight and obese, and who applied to a private nutrition counseling center in Denizli between January-March 2022. Individuals were divided into two groups: the intervention group (n=27) applying intermittent fasting diet and the control group (n=27) which received a time-restricted diet, and an energy-restricted weight loss diet was applied to all groups for 6 weeks. At the beginning of the study, the participants' sociodemographic characteristics, medical history, and eating habits were investigated and recorded using a questionnaire. The Morning-Evening Scale was used to determine the circadian rhythm characteristics of the participants and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to determine their physical activity habits. In addition, anthropometric measurements of individuals and 24-hour retrospective food consumption records were evaluated at the beginning and 6th week of the study. As a result of the study, according to the circadian rhythm, 46.2% of the participants were found to be intermediate type, 29.6% to morning-type and 27.8% to evening-type (p>0.05). A statistically significant decrease was found in body weight, BMI, waist/height, waist/hip, fluid mass and ratio, fat mass and ratio, lean mass, and waist, hip, and neck circumferences in both groups (p0.05). In the intervention and control groups, daily carbohydrate, protein, and fiber intake was significantly higher and fat intake was lower at the end of 6 weeks compared to the baseline (p0.05). The results of this study show that the effects of short-term energy-restricted intermittent fasting diet and time-restricted diet models on anthropometric measurements and nutritional status are similar.