Bilgi arama kaygısı: Çankaya Üniversitesi lisansüstü öğrencileri üzerine bir çalışma
Information search anxiety: A study on Çankaya University graduate students
  1. Tez No: 752527
  2. Yazar: MURAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kütüphanelerin varlık nedeni olan kullanıcılarının kütüphane hizmetleri ile ilgili olarak yüksek oranda memnuniyet yaşamalarının önünde büyük engel teşkil eden kütüphane kaygısı konusuna dikkat çekmek, lisansüstü öğrencilerinin bilgi arama sürecinde yaşamış olduğu kaygı durumunu ölçmek ve bu konu ile ilgili bu zamana kadar hazırlanmış olan çalışmaları genel bir bakış açısı ile ele almaktır. Çalışmada Çankaya Üniversitesi yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel kütüphane kullanımı ve bilgi arama esnasında kaygı duyup duymadıklarını belirlemek amacıyla kullanıcı araştırması yapılmıştır. Araştırma için gerekli olan veriler anket tekniği ile toplanmıştır.“Bilgi Arama Kaygısı Ölçeği”nin de yer aldığı anket sorularının değerlendirilmesi neticesinde öğrencilerin az da olsa kaygı yaşadıkları sonucuna erişilmiştir. Kaygıya en az neden olan faktörün bilgisayar, internet ve elektronik kaynaklar ile ilgili engeller olduğu, en fazla neden olan faktörün ise bilgi kaynakları ile ilgili engeller olduğu saptanmıştır. Bilgi arama kaygısının yaş, çalışma durumu, İngilizce dil seviyesi, eğitim düzeyi ve aşaması, bilgisayar kullanım becerisi, eğitim görülen anabilim dalı ve enstitüye göre anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak akademik görev ve cinsiyet değişkenleri ile bilgi arama kaygısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Bilgi arama kaygısına engel tüm faktörlerin kendi aralarında olumlu yönde pozitif güçlü korelasyon olduğu sonucuna varılmıştır. Bilgi arama kaygısı ve bu durumu oluşturan unsurların kullanıcılara ne derecede yansıdığının belirlenmesi, yaşanan bu kaygı durumunun en aza indirilmesi veya tamamen ortadan kaldırılması kullanıcıların bilgi arama ve kütüphane hizmetlerinin etkin bir şekilde kullanımını sağlayacaktır. Bu nedenle bilgi arama kaygısının giderilmesi kullanıcının akademik başarısını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to draw attention to the issue of library anxiety, which is the reason for the existence of libraries, which is a major obstacle for users to experience high levels of satisfaction with library services, to measure the anxiety level of graduate students in the process of searching for information, and to study the studies prepared so far on this subject to take it from a general point of view. In the study, a user survey was conducted to determine whether Çankaya University master's and doctoral students feel anxiety about using the general library and searching for information. The questionnaire technique collected the data required for the research. As a result of the evaluation of the survey questions, including the“Information Seeking Anxiety Scale”, it was concluded that the students experienced little anxiety. It has been determined that the factor that causes anxiety the least is the obstacles related to computers, the internet and electronic resources, and the most causing factor is the obstacles related to information resources. It was concluded that information seeking anxiety was significant according to age, employment status, English language level, education level and stage, computer use skills, department and institute. However, there was no significant relationship between academic task and gender variables and information seeking anxiety. It was concluded that all factors that prevent information seeking anxiety have a positive and robust correlation among themselves. Determining the extent to which information seeking anxiety and it's factors are reflected to users, minimizing or completely eliminating this anxiety will enable users to use information searching and library services effectively. Therefore, eliminating the anxiety of seeking information will increase the academic success of the user.