Standart direkt radyografik görüntülemelerle yapılan subakromiyal mesafe ölçümünün güvenilirlik ve tekrar uygulanabilirliğinin, ultrasonografik görüntüleme ile karşılaştırmalı olarak prospektif değerlendirilmesi
A prospective evaluation of the reliability and reapplicability of subacromial distance measurement on standard direct radiographic imaging, comparison with ultrasonographic imaging
- Tez No: 752597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Rotator manşet rüptürleri tanısında, tedavi planlamasında ve tedavi sonrası takipte önemli yeri olan, direkt radyografiler üzerinden yapılan subakromiyal mesafe (SAM) ölçümünün güvenilirliğinin, güvenilirliği kabul görmüş ultrason (USG) ölçümü ile karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlandı. Bu araştırma öncesinde outlet grafinin güvenilir sonuçlar vereceği hipotez edildi. Gereç ve yöntem: Omuz ağrısı şikayetleri ile başvuran 55 hastanın 110 omuzu değerlendirildi. Totalde 2640 SAM ölçümü üç farklı tecrübe seviyesindeki ortopedist ve aynı hastaların USG değerlendirmesi ve ölçümleri on yıldan fazla tecrübeye sahip fiziyatrist tarafından yapılarak aralarındaki ilişki araştırıldı. Hastalara omuz AP, gerçek AP, hastanın gövdesine 45° açının tahta blok ile verildiği (aparatlı) gerçek AP ve aparatlı Outlet olmak üzere dört farklı pozisyonda grafi çekimi ve sonrasında USG değerlendirmesi yapıldı. Sonuç: Her üç gözlemcinin aparatlı gerçek AP grafi ölçümlerinin USG ölçümleri ile iyi ve kabul edilebilir uyumda olduğu (ICC: 0.7-0.8), hatta omuz cerrahisinde on yıl üzeri tecrübeye sahip ortopedistin ölçümleri ile USG ölçümleri arasında anlamlı fark olmadığı görüldü. Ultrason ölçümlerinin gözlemci içi değerlendirmesi mükemmel düzeyde uyumlu görünürken (ICC:0.98), grafi ölçümlerinin gözlemci içi uyum düzeyinin mükemmel ile iyi ve kabul edilebilir arasında değiştiği görüldü (ICC: 0.79-0.97). Aparatlı outlet grafilerinde gözlemciler arası mükemmel uyum görüldü (ICC: 0.915). Tartışma: Subakromiyal mesafe ölçümünde, standardizasyon sağlanması şartı ile, ultrason ölçümleri ile uyumlu olduğunu, hatta bu alanda uzman kişilerce aparatlı grafilerde yapılan ölçümlerin birebir aynı sonuçları verebileceğini göstermiş olduk. Ölçümlerin, standardizasyonun sağlanamadığı grafilerde güvenli sonuçlar vermediğinden, klinik pratikte ve çalışmalarda SAM ölçümünde standardizasyonun sağlandığı gerçek omuz AP ve Outlet grafilerin kullanılmasını tavsiye ederiz.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the reliability of subacromial distance measurement made on direct radiographs, which has an important place in the diagnosis and treatment planning of shoulder impingement syndrome and rotator cuff rupture. It was hypothesized that the Outlet radiograph would yield reliable results from the radiographs. Material and Method: 110 shoulders of 55 patients who applied with the complaints of shoulder pain were evaluated. A total of 2640 measurements were made by orthopedists at three different levels of experience, and the USG evaluation and measurements of the same patients were made by a physiatrist and the relationship between them was investigated. Direct X-rays were taken in four different positions; shoulder AP, true AP, standardized true AP and standardized Outlet, and then a prospective USG evaluation was performed. Results: On the standardized true AP X-ray measurements, all observers were in good and acceptable agreement with the USG measurements (ICC: 0.7-0.8). Even, there was no significant difference between the measurements of the most experienced orthopedist in shoulder surgery and the USG measurements. While the intra-observer agreement of USG measurements appeared to be perfectly compatible (ICC: 0.98), the intra-observer agreement level of radiography measurements was ranged from acceptable to excellent (ICC: 0.79-0.97). Conclusions: Radiographs in AHD measurement are compatible with ultrasound measurements, if standardization is ensured, and that measurements made on radiographs by experts in this field can give the same results. We recommend the use of standardized true AP and outlet radiographs in clinical practice and studies.