Sağlam ayak direkt grafilerinde metatarsus'ların izdüşüm alanı ve tüm metatarsus'lara olan iz düşüm oranlarının cinsiyete bağlı değişimi
Sex dependent differences of the projections and projection area fractions of the metatarsals in x-ray films in healthy foot
  1. Tez No: 539762
  2. Yazar: ELİF ÖZDÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLAL ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ossa metatarsi'ler ile ilgili çeşitli radyografik görüntüler üzerinden metatarsal varyasyon, ossa metatarsi'lere ait çeşitli patolojiler ve metrik ölçümleri (uzunluk, kalınlık) araştırılmıştır. Ossa metatarsi'ye yönelik cinsiyet tespiti çalışmaları genellikle kadınlarda ve erkeklerde, birinci os metatarsale ve metatarsal arkın şekli üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı; radyolojik görüntüler üzerinden tüm ossa metatarsi'lerin izdüşüm alanlarının ve oranlarının incelenmesi sonucu, ossa metatarsi'lerin cinsiyete göre farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu araştırma Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvuran 20-40 yaş arası sağlıklı olduğu belirlenen 30 kadınla 30 erkeğe ait sol ayak antero-posterior direkt grafi görüntüleri üzerinden retrospektif olarak gerçekleştirildi. Kadınlara ve erkeklere ait her bir os metatarsale'nin izdüşüm alanları ImageJ programı üzerinden üçer kez ölçüldü ve tüm ossa metatarsi'lerin izdüşüm alanına olan oranı hesaplandı. Normal dağılım gösteren izdüşüm alan ve oran değerlerinin analizinde erkekler ve kadınlar arasındaki ilişki İndipendent Samples t testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen izdüşüm alan ve oran değerlerinin analizinde ise Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Metatarsal variation over various radiographic images related to metatarsals, metric measurements of metatarsals (length, thickness) and various pathologies that belong to metatarsals were searched. Gender determination studies for metatarsals were focused on the shape of the first metatarsal and metatarsal arch in generally women and men. The aim of this study is to determine the contribution of metatarsals to the determination of gender differences as a result of investigation of the projection areas and proportions of all metatarsals in human skeletal remains. This study was performed retrospectively on the left foot anteroposterior X-ray films of 30 men and 30 women who determined to be healthy between the ages of 20 and 40 who applied to who Karabük University Training and Research Hospital. The projection areas of each metatarsal belonging to men and women were measured three times using ImageJ program and the fraction to the projection area of all metatarsals was calculated. Relationship between men and women in the analysis of projection area and fraction values showing normal distribution was used Indipendent Samples T test. The Mann Whitney U test was used to analyze the projection area and ratio values that did not show normal distribution.