Erişkin el bileği travma hastalarında fizik muayene bulgularının, el bileği kırıklarını tanımadaki duyarlılık ve özgüllüğünün belirlenmesi
Determining sensitivity and specificity for identifying wrist fractures with physical examination findings of adult wrist trauma patients
- Tez No: 664877
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKSAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ERİŞKİN EL BİLEĞİ TRAVMA HASTALARINDA FİZİK MUAYENE BULGULARININ, EL BİLEĞİ KIRIKLARINI TANIMADAKİ DUYARLILIK ve ÖZGÜLLÜĞÜNÜN BELİRLENMESİ Giriş Akut el bileği travmaları acil servise başvuruların en sık nedenlerinden biridir. Biz çalışmamızda akut el bileği travmalı hastalarda, fizik muayene bulgularının el bileği kırıklarını tanımadaki duyarlılığını ve özgüllüğünü araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metot Çalışmamız ileri yönelik kesitsel bir çalışmadır. Veriler T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran akut el bileği travmalı hastalardan toplandı. Hastalar acil tıpta uzmanlık öğrencileri tarafından muayene edildi ve her hasta için 18 fizik muayene bulgusunun değerlendirildiği olgu rapor formu dolduruldu. Muayene bulgularının not edilmesinden sonra hastalara antero-posterior ve lateral el bileği grafisi çekildi. Fizik muayene bulguları ile kırık düşünülen ancak direkt grafide kırık saptanmayan olgulara, sorumlu hekimin klinik kararı ile bilgisayarlı tomografi çekildi. Çalışma hastaları için çekilen tüm radyografik görüntülemeler hastanın klinik bilgisinden haberdar olmayan bir ortopedi öğretim üyesi tarafından değerlendirildi ve kararı kırık tanısı için altın standart olarak kabul edildi. Bulgular Çalışmaya 14 yaş ve üstü 207 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların 116 sı (%56) erkekti. 70 (%34) hastada kırık tesbit edilirken, en sık görülen kırık distal radius (%30) kırığı oldu. Direk grafi ile kırık tesbit edilen hastaların yaş ortalaması (43), kırık tesbit edilmeyen hastaların yaş ortalamasından (30) daha yüksek bulundu. Çalışmamızda araştırılan 18 spesifik muayene bulgusunun prevalansı, el bileği kırıklarını tanımadaki duyarlılığı, özgüllüğü, negatif ön görü ve pozitif öngörü değerleri ayrı ayrı hesaplandı. Tek bir fizik muayene bulgusunun el bileği kırıklarını tanımadaki duyarlılık ve özgüllüğünün yetersiz olmasından dolayı bu bulgular 2'li ve 3'lü kombinasyonlarla değerlendirildi. Sonuç Akut el bileği travmalı hastalarda dorsal fleksiyonda ağrı, distal radius hassasiyeti veya distal ulna hassasiyetinden herhangi birisin pozitif olmasının kırık tanımadaki duyarlılığı %100, özgüllüğü ise %11 olarak bulduk.
Özet (Çeviri)
DETERMINING SENSITIVITY AND SPECIFICITY FOR IDENTIFYING WRIST FRACTURES WITH PHYSICAL EXAMINATION FINDINGS OF ADULT WRIST TRAUMA PATIENTS Introduction Acute wrist traumas are among the most common reasons for appealing emergency services. In this study our aim is to investigate the sensitivity and specificity for identifying wrist fractures with physical examination findings of adult wrist trauma patients. Material and Method Our study is a prospective sectional study. The data is collected from the patients having acute wrists trauma who appealed to Emergency Department of T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi. The patients were examined by emergency medicine specialist students and for each patient a case report form -in which 18 physical examination findings are evaluated- is filled. After noting down the examination findings, the patients' antero-posterior and lateral wrist radiogarphy were performed. In cases that is thought to be fracture in physical examination but that is not determined fracture by direct radiography, the computer tomography is performed after the clinical decision of the responsible doctor. All radiographical scans performed for study patients were evaluated by a instructor from orthopedic department who did not know clinical information of the patients and his decision was accepted as gold standard for fracture diagnosis. Results 207 patients aged 14 and above are included in the study. 116 of these patients (56%) were male. In 70 patients fracture was determined and the most frequently found fracture was distal radius (30%). Age average of patients whom we determined fracture with direct radiography (43) was found higher than age average of patients whom we did not determined fracture (30). The prevalence of 18 specific examination findings, sensitivity and specificity of identification of wrist fractures, negative predictive and positive predictive values were calculated respectively. These findings were evaluated with double and triple combinations since the sensitivity and specificity for identifying wrist fractures with only one physical examination finding is unsufficient. Conclusion We found that if in acute wrist trauma patients any of the pain in dorsal flexion, distal radius tenderness or distal ulna tenderness is positive, than the sensitivity is %100 and specificity is %11 in identifying fracture.