Akut kardiyojenik pulmoner ödem hastalarında, platelet/lenfosit oranınınmortaliteyi öngörmedeki değeri
The value of platelet to lymphocyte ratio for predicting in pati̇ents with acute cardiogenic pulmonary edema
  1. Tez No: 752615
  2. Yazar: MEVLÜT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜRAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada akut kardiyojenik pulmoner ödem tanısı ile hastaneye başvuranhastalarda, platelet/lenfosit oranı ile mortalite arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem:Ocak 2010 ile Nisan 2015 arasında akut kardiyojenik pulmoner ödem tanısı konularak hospitalize edilmiş hastalar tarandı ve çalışmaya 115 hasta alındı.Hastalar çalışmaya dahiledilirken ani başlangıçlı nefes darlığı ile başvurmaları, Modifiye Borg Dispne Skalasına göre 10 puan almaları (0 puan: nefes darlığı yok- 10 puan: çok şiddetli nefes darlığı), fizik muayenesinde üst zonlara kadar yaygın krepitan raller bulunması, akciğer grafisinde yaygın konjesyon olmasıdikkate alındı. Akut koroner iskemisi olanlar, kronik akciğer hastalığı olanlar, konjenital kalp hastası olanlar, ciddi kapak bozukluğu olanlar, böbrek yetmezliği (GFR194.97) sahip olan grup yüksek PLO grubu, en düşük tertile (PLO< 98.3) sahip olan grup düşük PLO grubu, orta tertile (98.3-194.97) sahip grup da orta PLO grubu olarak tanımlandı. Bulgular: Ölen ve yaşayan hasta grupları karşılaştırıldığında, ölen hastaların anlamlı olarak daha ileri yaşa sahip olduğu saptandı. Yaşayan hasta grubunda anlamlı olarak daha fazla ADE inhibitörü kullanımı olduğu saptandı.Kaplan meier eğrisi ileher üç PLO arasındasağkalım analizi yapıldığında en yüksek PLO grubunun diğer iki düşük PLO gruplarına göre anlamlı şekilde daha yüksek mortaliteye sahip olduğu saptandı. Çok değişkenli Cox regresyon analizinde ise, P/L oranının mortalite ile bağımsız olarak ilişkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we investigated the correlation between platelet to lymphocyte ratio (PLR) and mortality in patients that admitted to hospital with the prediagnosis of acute cardiogenic pulmonary edema. Material and Methods: The patients prediagnosed with acute cardiogenic pulmonary edema and hospitalized between January 2010 and April 2015 were searched for, and 115 patients were included in the study. Admission with sudden-onset dyspnea, obtaining a score of 10 from Modified Borg Dyspnea Scale (0: no dyspnea, 10: severe dyspnea), presence of extensive crepitant rales up to upper zones on physical examination, and presence of excessive congestion on chest X-ray were taken into consideration to include the patients into study. Exclusion criteria were presence of acute coronary ischemia, chronic lung disease, congenital heart disease, severe valve disorders, renal failure (GFR194.97) were considered as the high PLR group, the patients in the lowest tertile (PLR < 98.3) were considered as the low PLR group, and the patients in the intermediate tertile (98.3-194.97) were defined as the intermediate PLR group. Results: Comparison of the living and dead patients revealed that the dead ones were significantly older. There was significantly more ADE inhibitor use in the living group. Survival analysis with Kaplan Meier curve among 3 groups showed that the group with the highest PLR had a significantly higher mortality rate compared to other two groups with lower PLR. Multivariate Cox regression analysis indicated that PLR was independently correlated with mortality.