Yoğun bakım hemşirelerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları ve kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonlarını önlemeye yönelik bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between intensive care nurses' attitudes towards evidence-based nursing and knowledge levels to prevent catheter-related urinary system infections
- Tez No: 752648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematodiagnostik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları ve kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonlarını önlemeye yönelik bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 1 Şubat 2021-1 Mayıs 2021 tarihleri arasında, Ankara Merkez sınırları içerisinde bulunan çalışmayı kabul eden hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 247 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmadaki veriler, hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini içeren soru formu, kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonlarını önlemeye yönelik soru formu ve“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, ikili grup karşılaştırmalarında Bağımsız Gruplarda Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis H testi ve post hoc analiz için ise Bonferroni düzelmesi ile Mann Whitney U analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study in order to determine the relationship between the attitudes of intensive care nurses towards evidence-based nursing and their knowledge levels on preventing catheter-related urinary tract infections. The research was carried out with 247 nurses working in the intensive care units of the hospitals that accepted the study within the borders of Ankara Center between 1 February 2021 and 1 May 2021. The data in the study were collected using a questionnaire containing the socio-demographic characteristics of the nurses, a questionnaire aimed at preventing catheter-related urinary tract infections, and the“Evidence-Based Attitude Scale towards Nursing”. In the evaluation of the data, Mann Whitney U test in Independent Groups was used for paired group comparisons, Kruskal Wallis H test was used for three or more group comparisons, and Mann Whitney U analysis with Bonferroni recovery was used for post hoc analysis.