Kombi sistemlerinin performans analizi için veri toplama ve zeki veri analizi sistemi
Data collection and intelligent data analysis system for performance analysis of boiler systems
  1. Tez No: 752647
  2. Yazar: BAHAR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN HAKAN SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, oluşturulmak istenen yeni model bir kombinin sahaya hazırlanmasından önce yapılması gerekli tüm testlerinin olabildiğince hızlı ve güvenilir bir platformda yapılarak en verimli ürünün oluşması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, yazılım oluşturulmuş ve PCB mikroişlemcisi ile bağlantısı kurulup, anlık veri toplaması yapılmıştır. Toplanan veri kümesi çok büyük olduğu için analiz etmek ve sonuçlarından çıkarım yapmak oldukça güç olacağından Rough set teorisinden (Kaba küme teorisi) faydalanılıp, belirsiz ve bulanık bilginin üstesinden gelinmiştir. Bu projede, oluşturulan program ile elde etmiş olduğumuz veri kümesine Rose programı aracılığı ile Rough set Teoremi uygulanmış ve veriler üzerinde indirgeme gerçekleştirilmiştir. Bu indirgeme hem sayı olarak hem de parametrelerin birbiri ile ilişki mantığı açısından amacımıza çok ciddi hizmet sağlamıştır. İndirgenen veriler ile testler birçok şartta devam ettirilip en kritik alanlar tespit edilip kombi çalışma mantığında gerekli düzenlemeler yapılmıştır. İncelenen ilk benzetimlerde dhw sıcaklığının 87 °C çıktığı yapılan iyileştirmeler sonrasında gerçekleştirilen benzetimlerde dhw sıcaklığı maksimum 62 °C çıktığı belirlenmişir. Ch sıcaklığının ise 102 °C çıktığı yapılan iyileştirmeler sonrasında 62 °C olarak ölçülmüştür. Bunun yanında baca gazı sıcaklığı ise anlık 123 °C olarak ölçülüp yapılan çalışmalar sonrasında ise 67 °C olarak ölçülmüş ve böylece hatalar ortadan kaldırılıp daha güvenli kombiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to create the most efficient product by performing all the tests required before the preparation of a new model combi boiler to be created on the field as fast and reliable as possible. For this purpose, software was created, and the connection with the PCB microprocessor was established, and instant data collection Since the collected data set is very large, it will be very difficult to analyze and deduce from its results. Rough set theory (Rough set theory) has been utilized and uncertain and fuzzy information has been overcome. In this project, the Rough set Theorem was applied to the data set we obtained with the created program through the Rose program and a reduction was made on the data. As a result of the reduction, the critical values for the test have been halved. This decrease has provided a very serious service to our goal both in terms of numbers and in terms of the relationship between parameters. With the reduced data, the tests have been carried out in many conditions, the most critical areas have been determined and the necessary arrangements have been made in the boiler operating logic. The most efficient product was created. In the first simulations examined, it was determined that the dhw temperature increased to a maximum of 62 °C in the simulations performed after the improvements made. After the improvements, the Ch temperature increased to 102 °C, and it was measured as 62 °C. In addition, the flue gas temperature was measured as 123 °C instantaneously, and after the work, it was measured as 67 °C, thus eliminating the errors and obtaining safer combi boilers.