Yoğun bakım hemşirelerinin katater ilişkili üriner sistem enfeksiyonları kontrol önlemlerine yönelik bilgi ve tutumları ile kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of intensive care nurse's knowledge and attitudes on catheter-related urinary system infections control measures and attitudes to evidence-based nursing
- Tez No: 726487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFÜNAZ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonları kontrol önlemlerine yönelik bilgi ve tutumları ile kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapıldı. İstanbul'da bir Eğitim Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 130 hemşire ile Mayıs 2021 ve Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi.Araştırmanın verileri,“Hemşirelerin Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Kateter İlişkili Üriner Sistem Enfeksiyonları Kontrol Önlemleri Ölçeği (KİÜSEKÖÖ)”ve“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği (KDHYTÖ)”ile elde edildi.Hemşirelerin, %78.5'i katater ilişkili üriner sistem enfeksiyonları önlenmesi konusunda eğitim aldığı, %81.7'si katater ilişkili üriner sistem enfeksiyonları önlenmesi konusunda bilgi kaynağı olarak hizmet içi eğitim programı olduğu, %56.2'si katater ilişkili üriner sistem enfeksiyonları önlenmesi ile ilgili yayınlanan ulusal rehber/kılavuzu bildiği, %60.8'i katater ilişkili üriner sistem enfeksiyonları önlenmesi ile ilgili yayınlanan uluslararası rehber/kılavuzu bildiğive %57.7'si bakım uygulamalarının çoğunluğunda kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarını kullandıkları görüldü Hemşirelerin KİÜSEKÖÖ toplam puan ortalaması 64.01±11.8; KDHYTÖ toplam puan ortalaması 59.61±11.32 bulundu. KDHYTÖ alt boyutlarının puan ortalamaları Hemşireliğe Yönelik İnanç ve Beklentiler 28.92±5.5; Kanıta Dayalı Uygulama Niyeti 15.15±4.22 ve Kanıta Dayalı Hemşirelikle İlgili 15.67±3.99 olarak saptandı. KİÜSEKÖÖ'nün KDHYTÖ üzerinde pozitif olarak anlamlı etki bulundu. Sonuç olarak; hemşirelerin yarıdan fazlasının kateter ilişkin enfeksiyonlar konusunda eğitim aldıkları, kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonları kontrol önlemleri hakkındaki bilgi ve tutumlarının yüksek olduğu görüldü.Hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumun (kanıta dayalı hemşireliğe yönelik inanç, uygulama niyeti ve duygular) yüksek ve olumlu olduğu görülmüştür. Kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonları kontrol önlemleri hakkındaki bilgi ve tutumları yükseldikçe kanıta dayalı uygulamaları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge and behavior of intensive care nurses towards catheter-associated urinary tract infections control measures and their attitudes towards evidence-based nursing. It was carried out between May 2021 and June 2021 with 130 nurses working in the intensive care units of a Training and Research Hospital in Istanbul and volunteering to participate in the research. The data of the study were obtained with the“Nurses' Introductory Information Form”,“Catheter-Associated Urinary System Infections Control Measures Scale (CAUTICMS)”and“Attitude towards Evidence-Based Nursing Scale (ATEBNS) ”. 78.5% of the nurses received training on the prevention of catheter-related urinary system infections, 81.7% of them had an in-service training program as a source of information on the prevention of catheter-related urinary system infections, 56.2% of them knew the national guide/guide published on the prevention of catheter-related urinary tract infection. 60.8% of them knew the international guide/guideline on the prevention of catheter-related urinary system infections, and 57.7% used evidence-based nursing practices. The mean total score of the CAUTICMS was found 59.61±11.32. The mean scores of the sub-dimensions of ATEBNS; Beliefs and Expectations for Nursing 28.92±5.5; Evidence-Based Intention to Practice was found to be 15.15±4.22 and 15.67±3.99 for Evidence-Based Nursing. A positive and significant effect of CAUTICMS was found on ATEBNS. As a result; It was seen that more than half of the nurses received training on catheter-related infections, and their knowledge and attitudes about catheter-related urinary tract infections control measures were high. It was seen that the nurses' attitudes towards evidence-based nursing (beliefs, intention to practice, and feelings towards evidence-based nursing) were high and positive. As their knowledge and attitudes about catheter-related urinary tract infections control measures increase, their evidence-based practices increase.