Türkiye'de korunan alan yönetim uygulamalarından Milli Park Yönetim Sisteminin değerlendirilmesi; uluslararası park yönetimleri ile karşılaştırmalı bir inceleme
Evaluation of the national park management system as a protected area management practice in Turkey; a comparative study of international park management methods
- Tez No: 752669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARIL CANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Korunan alanlar biyolojik çeşitliliğe sahip, koruma yönünden önem arz eden ekosistemler içeren bölgelerdir. Bu alanlar bulundukları coğrafya ve bölgeye doğrudan veya dolaylı birçok fayda sağlarlar. Ayrıca bir kısım etkilerinin bir bütün olarak yerküreye de fayda sağladığı kabul edilir. Korunan alanlar, büyük coğrafi alanların yönetimi için gereken kapasiteyi oluşturur. İlaveten bu alanlar ekonomik, sosyal, kültürel turizm ve iklim gibi alanlarda faydalar da sağlar. Bu çalışmada öncelikle ülkemizde Milli Park yönetiminde nasıl bir metot uygulandığı; tescil, ilan, planlama ile planın uygulaması ve denetiminin nasıl olduğu ortaya konulacaktır. Bu kapsamda, diğer ülke milli parklarının yönetim örneklerinin genel çerçevesi ortaya konulmuş, küresel düzeyde önemi gittikçe artan bu alanların yönetim yaklaşımı irdelenmiş ve uluslararası iyi uygulama örneklerine uygun bir koruma tarzına vurgu yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye deki milli park yönetim sistemini uluslararası ortak ilke ve kriterler doğrultusunda analiz etmek, elde edilen bilgiler yardımıyla da yeni bir yönetim perspektifi getirmek ve milli park yönetim yaklaşımına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Protected areas are important since they have biodiversity and contain different ecosystems within them. These areas directly or indirectly favor the geographical locations they take place. It is now a well known fact that these areas are important for the equilibrium of the earth as a whole. Protected areas offer capacity for the conservation of larger geographies. In addition, these areas offer economic, social, cultural touristic, and climatic benefits. In this study, the management approach including registration, planning, implementation, and inspection of national parks in our country will be introduced. Within this context the framework of the other countries' national park management systems will be reviewed. The increasing importance of governing approaches of such areas are also examined and international best practices are underlined. The aim of the study is to analyse the national park management system in Turkey within the scope of the international principles and criteria to bring a new management perspective and to contribute to the national park management approach.