2017-2021 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına 'yaralanma' nedeniyle başvuran ve duyu veya organlardan birisinin işlevinin sürekli zayıflamasına veya yitirilmesine neden olduğu hususunda görüş bildirilen olguların, Amerikan Tıp Birliği (American Medical Association) yaralanma kılavuzu ile ülkemizde yürürlükte olan 'Türk Ceza Kanunu' nda tanımlanan yaralama suçlarının adli tıp açısından değerlendirilmesi rehberi' ve 'çalışma gücü ve meslekte kazanma gücü tespit işlemleri yönetmeliği cetveli' ile karşılaştırılması
Comparision of 'American Medical Association Injury Guide' with 'guideline for forensic evaluation of injury crimes defined in the Turkish Penal Code' and 'regulation for determination of working power andproficiency in profession' which are in force inTurkey'for the Medical Cases who Consulted Forensic Medicine Department of Gaziantep University Faculty of Medicine between 2017-2021 due to'injury' and those who were reported the function of one of these senses or the organswas constantly weakened or lost
- Tez No: 752704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKBABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Yaralama suçlarında, cezaların belirlenmesinde; oluşan yaralanmaların tipi, bölgesi ve sekel bırakıp bırakmayacağı, kısaca yaralanmaların ağırlığı dikkate alınan en önemli unsurlar arasında yer almıştır. Duyu veya organların birinin işlevinde zayıflama/yitirilme olduğu hususunda görüş bildirilen 126 olgunun retrospektif olarak değerlendirilmesi, rapor hazırlanmasında karşılaşılan sorunların tespiti, yaralanma ve sekellerinin“Amerikan Tıp Birliği (American Medical Assocination) Kalıcı Engellilik Değerlendirme Kılavuzu”ndaki oransal karşılıklarının belirlenmesi, bununla beraber ulusal ve kişisel farklılıkların, Adli Tıp Anabilim Dalınca değerlendirilmesi ve sonuçların“Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Tespit İşlemleri Yönetmeliği”cetveli ile karşılaştırılması ile ortaya çıkan sonuçlara göre çelişkilerin giderilmesine yönelik öneri ve değişiklikler cetveli sunulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Duyu veya organların birinin işlevinde zayıflama/yitirilme olduğu hususunda görüş bildirilen 126 olgu retrospektif olarak vii incelenerek, adli raporlardaki hastaların; yaşları, cinsiyetleri,“Amerikan Tıp Birliği (American Medical Assocination) Kalıcı Engellilik Değerlendirme Kılavuzu”ve“Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Tespit İşlemleri Yönetmeliği”kullanılarak elde edilen oranlarının tespiti, kayıp yüzdeleri, % 10-50 arasında“işlevde sürekli zayıflama”, % 50'nin üzerinde“işlev kaybı”olarak tanımlanarak oluşan tıbbi kanaat veri formuna kayıt edildi. Analizler SPSS Windows versiyonu 22 programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Types and points of the injuries, whether they cause sequelae and the severity of the injuries are among the most important factors for determining the punishment for injuring cases. This study aims to evaluate 126 medical cases retrospectively. These cases were reported about weakening or loss in the function of one of the senses or organs. It is also aimed to determine the problems encountered in the preparation of the report and to determine the proportional equivalents of the injuries and sequelae in the“American Medical Association Permanent Disability Evaluation Guide”, and to evaluate national and personal ix differences by the Department of Forensic Medicine and to compare the results with the“Regulation on Determination of Working Power and Profitability in Profession”chart. Finally, a list of suggestions and amendments to eliminate the contradictions according to the results is presented as a conclusion. Materials and Methods: 126 medical cases who were reported about weakening or loss in the function of one of the senses or organs were examined retrospectively, these patients in forensic reports are classified according to age, gender and by using the“American Medical Association Permanent Disability Assessment Guideline”and“Regulation on Determination of Working Power and Profitability in Occupation”. Percentages of loss is defined as“continuous weakening in function”if it is between 10-50% and as“loss of function”if it is above 50%. These data were recorded in medical opinion data form. Analyzes were evaluated in SPSS Windows, version 22. Findings: Out of the 126 medical cases, 88.1% are male and 11.9% are female. Average age is 40.5. Standard deviation is ±16.9. Traffic accidents are the highest reason for consultation (34.9%). The highest injury rate are injuries in the eye (27%). The rate of life-threatening injuries is low in isolated upper extremity injuries, but it is higher in abdominal injuries compared to other parts of body.