Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonları önlemede kanıta dayalı uygulamalara yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels of nurses working in intensive care on evidence-based practices in preventing health care-associated infections
  1. Tez No: 752703
  2. Yazar: MELTEM KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonlar, hastaların hastanede kalış süresini uzatan ek tedavi maliyetlerini, morbidite ve mortalitesini arttıran komplikasyonlardandır. Hemşireler sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde anahtar kişilerdir ve bu konudaki kanıta dayalı uygulamalar konusunda bilgili olmaları önemlidir. Araştırma tanımlayıcı olarak, 01 Ağustos 2021-31 Ocak 2022 tarihleri arasında Acıbadem Sağlık Grubu Hastaneleri'nin erişkin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 229 hemşire ile yapıldı. Verilerin toplanmasında, hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerinin ve sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonları önlemede kanıta dayalı uygulamalara yönelik soruların yer aldığı form kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, frekans ve yüzde, Kolmogrow Smirnow testi, Bağımsız Gruplarda Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve post hoc analiz için ise Bonferroni düzeltmesi ile Mann Whitney U analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Healthcare-associated infections are among the complications that prolong the hospital stay of patients, increase additional treatment costs, and increase morbidity and mortality. Nurses are key people in the prevention of healthcare-associated infections, and it is important to be knowledgeable about evidence-based practices in this regard. As a descriptive study, it was conducted with 229 nurses working in the adult intensive care units of Acıbadem Healthcare Group Hospitals between 01 August 2021 and 31 January 2022. A form including questions about the socio-demographic characteristics of nurses and evidence-based practices in preventing healthcare-associated infections was used to collect data. Mean, standard deviation, minimum, maximum, frequency and percentage, Kolmogrow Smirnow test, Mann Whitney U test in Independent Groups, Kruskal Wallis H test were used to evaluate the data and Mann Whitney U analysis with Bonferroni correction was used for post hoc analysis.