Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi yenidoğan işitme tarama sonuçları
Bursa Uludag University Hospital newborn hearing screening results
- Tez No: 752707
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın özeti; Yenidoğan işitme tarama programı (YİTP), yenidoğan bebeklerde işitme kayıplarının erken tanı ve müdahalesini amaçlamaktadır, bu nedenle ülkemizin önde gelen üniversitelerinde başlatılan ve Sağlık Bakanlığı protokolü ile geliştirilen tarama programı ile bu amaçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. İşitme bozukluklarının en önemli ve en sık nedeni olan konjenital kaynaklı işitme kayıplarının erken tanılanmasında büyük öneme sahip olduğu görülen Yenidoğan İşitme Tarama Programları sonucunda ayrıca işitme kaybı tanısı almış bu çocukların erken müdahaleler ile dil gelişimleri, akademik becerileri üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Bu araştırma, Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan İşitme Tarama birimine ve sonrasında referans bölümüne Ocak 2019 ile Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran 1152 bebeğin işitme tarama testi sonuçları ve referans merkezi sonuçlarının geriye dönük arşiv dosyalarının taranarak değerlendirilmesiyle yapılmış tanımlayıcı çalışmadır. Çalışmanın sonucunda, değerlendirmenin yapıldığı tarihler arasındaki yenidoğan işitme tarama ve referans merkezi tanılanma zamanları, Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programında belirlenen tanılanma zamanlarıyla uyumlu olarak bulunmuştur. İşitme kaybı sıklığı, çalışma kapsamında ki dönemler için, ülkemizde ve dünyada yenidoğanlarda işitme kaybı görülme sıklığı ile benzer nitelikte bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Summary of this study; The newborn hearing screening program, aims at the early diagnosis and intervention of hearing loss in newborn babies. Therefore, these aims have been tried to be achieved with the screening program initiated in the leading universities of our country and developed with the protocol of the Ministry of Health. As a result of the Newborn Hearing Screening Programs, which are seen to be of great importance in the early diagnosis of congenital hearing loss, which is the most important and most common cause of hearing disorders, it has also been observed that these children who have been diagnosed with hearing loss have positive effects on their language development and academic skills with early interventions. This research is a descriptive study conducted by reviewing the retrospective archive files of hearing screening test results and reference center results of 1152 babies who applied to Bursa Uludağ University Hospital Neonatal Hearing Screening unit and then to the reference department between January 2019 and December 2020. As a result of the study, newborn hearing screening and reference center diagnosis times between the dates of the evaluation were found to be compatible with the diagnosis times determined in the National Newborn Hearing Screening Program. The frequency of hearing loss was found to be similar to the frequency of hearing loss in newborns in our country and in the world for the periods within the scope of the study.