Evaluation of hole filling repair of carbon fiber reinforced polymer composite laminates
Karbon elyaf takviyeli polimer kompozit laminatların delik dolgu onarımının değerlendirmesi
- Tez No: 752714
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Karbon-Elyaf Takviyeli Polimer (CFRP) kompozitler sertlik, yüksek mukavemet, düşük yoğunluk ve korozyon direnci gibi avantajlarından dolayı son zamanlarda birçok endüstride, özellikle havacılıkta kullanılmaktadır. Kompozit malzemelerin kullanımı artmakta, buna bağlı olarak bu malzemelerin maruz kaldığı hasarlar da sayıca artmaktadır. Sağladıkları tüm faydalara rağmen, bu malzemelerin tamiri kolay değildir. Sonuç olarak, kompozitlerin hasar onarımı için çeşitli yöntemler geliştirilmiş ve bu konu büyük önem kazanmıştır. Bu tezde, uçak yapılarındaki küçük hasarlar dolgu onarım teknolojisi ile onarılmıştır. İlk olarak, kompozit laminat plakalar üretmek için prepreg karbon elyaf kompozit HEXPLY M91/IM7/34RC/UD/194/12K katları kullanıldı. Bu katlar atmosfer kontrollü ortamda serildi. Serim işlemi boyunca, sıkıştırma ve vakum işlemleri uygulandıktan sonra destek malzemesi olarak soyma katları kullanıldı. Ardından, bu kompozit laminat plakalar üzerinde dolgu onarımı için delikler delindi. Delikler altı numuneden oluşan üç gruba ayrılmış ve Loctite 9396 yapıştırıcı ve çeşitli miktarlarda kırpılmış cam elyafı içeren farklı malzemelerle doldurulmuştur. Onarımlardan sonra, onarılan numunelerin kalite kontrolü için tahribatsız bir test yöntemi olan Manuel Ultrasonik Darbe Eko (MUPE) kullanıldı. MUPE sonuçları onarılan numunelerin iyi kalitede ve test için uygun olduğunu gösterdi. Ardından, 24 numune için 250 kN kapasiteli Instron 5985 makinesi kullanılarak çekme testleri yapıldı. Bu çalışmanın sonucu, %50 kırpılmış cam elyafı ve Loctite 9396 yapıştırıcı kullanılarak yapılan onarımla yüzde 5'e varan bir iyileşme elde edildiğini göstermektedir. Tapa onarım teknolojisi ile kompozit yapının mekanik özelliklerinin geliştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon-Fiber Reinforced Polymer (CFRP) composites have been recently used in many industries specifically aerospace due to their advantages such as rigidity, high strength, low density, and corrosion resistance. The use of composite materials is increasing, in parallel with the damage to which these materials are exposed is also increasing in number. However, despite all the benefits they provide, these materials are not easy to repair. Consequently, various damage repair methods have been developed for composite materials and this issue gaining importance. In this thesis, minor damage to aircraft structures was repaired by the plug repair technology. Firstly, prepreg carbon fiber composite HEXPLY M91/IM7/34RC/UD/194/12K plies were used to produce composite laminate plates. These plies were laid in the atmosphere-controlled environment. Throughout the lay-up process, peel plies were used as backing materials after compaction and vacuum operations were implemented. Then, holes were drilled on these composite laminate plates for plug repairing. The holes were divided into three groups of six specimens and were filled with different materials containing Loctite 9396 adhesive and various amounts of chopped glass fibers. After repairs, Manual Ultrasonic Pulse Echo (MUPE), a non-destructive test method, was used for quality control of the repaired specimens. MUPE results indicated that the repaired specimens were high quality and suitable for testing. Subsequently, tensile tests were carried out for 24 specimens by using an Instron 5985 machine with 250 kN capacity. The results of this study demonstrated that an improvement by up to 5% was achieved with the repair using 50% chopped glass fiber and Loctite 9396 adhesive. It was observed that the mechanical properties of the composite structure were enhanced with the plug repair technology.