Uluslararası ticarette teslim şekillerinin damga vergisi yükümlülüğüne etkisi
The effect of delivery methods in international trade on stamp tax liability
- Tez No: 752727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Ticaret Yönetimi ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkemizin vergi sistemi içinde 1800'lü yıllardan itibaren yer almaya başlamış olan damga vergisi, aslen içeriğinde hukuki bir işlem yer alan kağıtları konu almaktadır. Damga vergisi, bireylerin birbirleriyle veya devlet ile gerçekleştirdikleri medeni ya da ticari alandaki yasal süreçler için hazırlanan kâğıtlarla ilgili olarak alınır. Söz konusu yasal süreçler için herhangi bir kâğıt düzenlemesi gerçekleşmezse damga vergisinden muaf olacaktır. Böylece, damga vergisinin yükümlendirdiği iktisadi öge, yani konusu yasal süreçlerin dayanağını gösteren kağıt ve belgelerdir.“Kağıtlar”teriminin herhangi bir durumun ispatı amacı ile ya da belli etme amaçlı sunulabilmesi mümkün olan belgeler olduğu ve bu yazılı kağıtlardan da damga vergisi alınmasının uygun olduğu Damga Vergisi Kanunu'nun ilk maddesinde, söz konusu yasa ile açıklanmıştır. Bu belgeler (kâğıtlar); gerek kişilerin kendi aralarındaki gerekse devletle yapmış oldukları birtakım hukuki işlemleri göstermek için düzenlenmektedir. Bu çalışmada uluslararası ticarette teslim şekillerinin damga vergisi yükümlülüğüne etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stamp duty, which determines some papers on the basis of a legal transaction as a tax subject, has been in our country's tax system since the 1800s. Stamp duty is collected due to the papers that individuals arrange for legal transactions between themselves or with the state, in the commercial or civil field. If legal transactions are not documented by issuing a paper, they are not subject to stamp duty. In this case, the economic element imposed by the stamp tax, that is, the documents and papers that constitute the basis of the legal proceedings. In the first article of the Stamp Duty Law, it is explained with the said law that the term“papers”is the documents that can be submitted for the purpose of proving or showing any situation and that it is appropriate to collect stamp duty from these written papers. These documents (papers); It is organized to show some legal transactions that individuals have made between themselves and with the state. In this study, the effect of delivery methods on the stamp duty liability in international trade has been examined.