Stratejik bir model uygulaması ile Türkiye doğal gaz ticaret merkezi gelişim sürecinin analizi
Analysis of Turkey's natural gas hub development process using a strategic model
  1. Tez No: 752728
  2. Yazar: YUNUS EMRE İCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye doğal gaz piyasasının doğal gaz ticaret merkezi olma sürecindeki aşamaları oyun teorisi tabanlı matematiksel modeller yardımıyla incelenmiş ve Türkiye'nin atması gereken adımlar ile ilgili olarak öneriler sunulmuştur. Öncelikle Türkiye doğal gaz piyasasının mevcut durumu ve küresel doğal gaz piyasalarının gelişim süreçleri incelenmiştir. Sonrasında, Avrupa'daki doğal gaz ticaret merkezlerinin özellikleri dikkate alınarak Türkiye'nin doğal gaz ticaret merkezi kurabilmesi için piyasa yapısında yapması gereken değişiklikler belirlenmiştir. Bu değişiklikler, Türkiye doğal gaz piyasasının gelişim sürecini anlatan dört farklı senaryo için Karışık Tamamlayıcılık Problemi (MCP) olarak modellenmiş ve GAMS yazılımının PATH algoritması ile çözülmüştür. Avrupa doğal gaz piyasaları gelişim süreçleri incelemesi ve modellerin çözümü neticesinde Türkiye'nin uzun dönemli kontratlarının bitme aşamasında kontrollü olarak bir takım adımları atması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın literatüre temel katkısı bir doğal gaz ticaret merkezi gelişim sürecini modellemesidir. Bununla birlikte, bu çalışma, Türkiye doğal piyasasını bütün şirketlerin karar mekanizmalarını da içerecek şekilde modellemesi boyutuyla bu alandaki çalışmalara öncülük yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkey's gas hub development stages are examined with the help of game theoretic mathematical models and suggestions made for the steps which Turkey needs to take in the next years. Firstly, a brief overview of Turkey natural gas market has been presented. Thereafter, global gas markets have been analyzed in terms of gas market development. Turkey natural gas market's current situation has been benchmarked with developed European gas hubs and pre-requisites for Turkey to create a successful gas hub have been derived. Then, these pre-requisites have been modeled using Mixed Complementarity Problem for four different scenarios and solved using GAMS software's PATH algorithm. Investigating the gas markets and calculating the model results, it is obtained that Turkey has to take some steps in the period that some of its long-term contracts are expiring. This study's main contribution to literature is to model a gas hub development with all aspects. Moreover, this study is pioneering in modeling Turkey's gas market incorporating all shippers' decisions.