Servikal disk hernili hastaların vertigo, dizziness, dengesizlik anketi ve cVEMP yanıtlarının sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Comparison of vertigo, dizziness, imbalance questionnaire and cVEMP answers of patients with cervical disc hernia and healthy individuals
  1. Tez No: 752733
  2. Yazar: KADİR FİDANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı servikal disk herni tanısı almış olan hastalarda vestibulo-kolik refleks (VKR) yanıtlarının, sağlıklı bireylerin VKR yanıtlarıyla karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 18-60 yaş arası, boyun fıtığı tanısı konulan 42 kulak verisi (erkek ve kadın) dahil edildi. Kontrol grubu olarak aynı yaş aralığında, bilinen herhangi bir sistemik, nöro-otolojik rahatsızlığı olmayan, baş dönmesi/denge sorunu şikayeti olmayan sağlıklı bireylerden oluşan gruptan 46 kulak verisi alındı. Hem hasta hem de kontrol grubundaki bireylerin tamamına servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (cVemp) testi yapılmış ve vertigo, dizziness, dengesizlik anketi yaşam kalitesi ölçeği (VDI – HRQoL scale), vertigo, dizziness, dengesizlik anketi belirti ölçeği (VDI – symtoms) doldurulmuştur. Veriler toplandıktan sonra uygun istatiksel yöntemlerle hasta ve kontrol grubunun sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is comparison of vestibulo-colic reflex (VCR) answers of the patients who are diagnosed with cervical disk hernia with VCR of healthy individuals. 42 ears data (male and female), aged between 18-60 years, diagnosed with cervical disc hernia were included in the study. As the control group, 46 ear data were included from the group of healthy individuals in the same age range, who did not have any known systemic, neuro-otological disorders, and did not have any complaints of dizziness/balance problems were included. Cervical vestibular evoked myogenic potential (cVemp) test was performed on all individuals in both the patient and control groups, and vertigo, dizziness, imbalance questionnaire - health related quality of life scale (VDI – HRQoL scale), vertigo, dizziness, imbalance questionnaire - symptom scale (VDI – symtoms) were filled. After collecting all data, the results of the patients and control groups were evaluated with suitable statistical methods.