Yüksek mertebeden dispersif optik solitonların analitik çalışması
Analytical study of higher order dispersive optical solitons
- Tez No: 752734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Optik solitonlar, nonlineer optik alanındaki en zengin araştırma alanlarından biridir. Bu alanda bu günlere dayanan birkaç araştırma yönü vardır. Bu tür konulardan birkaçı soliton pertürbasyon teorisi, yarı-durağan solitonlar, aşırı büyük dalgalar, fotonik kristal lifler, metamateryal ve meta-yüzeyler ve diğerleridir. Bu çalışmada Kerr, yerel olmayan ve kübik-kuintik-septik nonlineerlik yasalarına sahip yüksek mertebeden dispersif optik solitonlar genişletilmiş Jacobi eliptik fonksiyon açılımının uygulanmasıyla araştırıldı. Açılım, üç tip eliptik fonksiyon cinsinden gerçekleştirilirdi. Bu formlar sn, cn ve dn fonksiyonları cinsindendir. Çok sayıda Jacobi eliptik fonksiyon çözüm elde edildi. Eliptiklik modülü bire yaklaştığında, bu çözümler soliton çözümler türetildi. Böylece parlak, koyu, tekil ve birkaç birleşik optik çözüm ortaya çıkarıldı ve bu çözümlerin hepsi karşılık gelen varlık kriterleri ile sunuldu.
Özet (Çeviri)
Optical solitons is one of the richest area of research in the field of nonlinear optics. There are several aspects of research that are touched base upon these days in this field. A few of such topics are soliton perturbation theory, quasi-stationary solitons, rogue waves, photonic crystal fibers, metamaterials and meta-surfaces and many others. This study investigates highly dispersive optical solitons with Kerr, nonlocal and cubic-quintic-septic laws of nonlinearity by the application of extended Jacobi's elliptic function expansion. The expansion is carried out in terms of three types of elliptic functions. These forms are in terms of sn, cn and dn functions. A plethora of Jacobi's elliptic function solutions is recovered. When the modulus of ellipticity approached unity, these solutions approached soliton solutions. Thus, bright, dark, singular and several combo optical solutions are revealed and they are all presented with their corresponding existence criteria.