Bursa bölgesindeki süt sığırcılığı işletmelerinde yem ve süt kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of feed and milk quality characteristics in dairy cattle establishments in Bursa region
  1. Tez No: 752744
  2. Yazar: ALTAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan analizler sonucunda işletmelerden alınan yem ve çiğ süt örneklerinde pestisit, antibiyotik yönünden herhangi bir kalıntıya rastlanmamıştır. TMR örneklerinde maksimum kalıntı limitlerinden düşük, yem kalitesi ve hayvan sağlığı bakımından önemsiz düzeyde mikotoksin kalıntısına (Deoksinivalenol, Zearalenon) rastlanmıştır. Çiğ süt örneklerinde besin madde bileşenleri bakımından ilçeler ve işletme büyüklükleri arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Çiğ süt örneklerindeki yağsız kuru madde (YKM) ve protein değerlerinin çiğ sütlerin gıda güvenliğine ilişkin standartlara uygun olduğu, yağ oranlarının ise küçük işletmeler dışında standartların altında olduğu tespit edilmiştir. Tank sütü toplam bakteri sayısı (TBS) ve somatik hücre sayısı (SHS) büyük işletmeler dışında gıda güvenliğine ilişkin standartlardan yüksek bulunmuştur. Büyük işletmelerde kullanılan yemlerde metabolik enerji (ME), ham yağ (HY), ham protein (HP), diğer işletmelere göre daha yüksek, ham kül (HK) ve ham selüloz (HS) değerleri ise düşük bulunmuştur. Karacabey'deki işletmelerin kuru madde (KM), HY, HP ve ME değerleri diğer ilçelere göre yüksek, HS değerleri ise düşük bulunmuştur. Büyük ölçekli işletmelerin ve Karacabey'deki işletmelerin ADF ve NDF değerleri optimum verim için önerilen düzeylerde olup, ADL değerleri ise diğer ilçe ve işletme büyüklüklerine göre düşük belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There were differences between the districts and farm sizes in terms of nutritional components in raw milk samples. It was found that non-fat dry matter and protein values in raw milk samples were in accordance with the food safety standards of raw milk, however, the raw milk fat ratios were below the standards except for the small enterprises. Tank milk total bacteria count (TBC) and somatic cell count (CCC) were found higher than that of food safety standards, except for large enterprises. Metabolic energy, crude oil, crude protein values in the feeds used in large farms were found higher than that of others. However, the crude ash and crude cellulose values in the feeds used in large farms were found lower than in other farms. The dry matter, crude oil, crude protein, and Metabolic Energy values of the enterprises in Karacabey were found higher and crude cellulose values were lower than that of the other districts. ADF and NDF values of large-scale enterprises and enterprises in Karacabey were found at the recommended levels for optimum efficiency, but, ADL values were lower than other district and enterprise sizes.