Bir maliyet + kar projede maliyet kontrol sistemi örneği
- Tez No: 75276
- Danışmanlar: PROF. DR. V. DOĞAN SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemizin önde gelen yüklenici firmalarından biri olan, Koray Yapı Endüstrisi ve Tic. A.Ş.'nin üstlendiği ve halen inşaa süreci devam eden Şube Yenileme Projesi'ne ait Maliyet Kontrol Sistemi irdelenmiştir. Maliyet Kontrol Sistemi, kaynak planlaması, maliyet tahmini, maliyet bütçelemesi, ve maliyet kontrol proseslerinden oluşur. Hakediş ve maliyet kontrol mühendisi olarak görev yaptığım Teknik ofis bünyesinde, proje yönetim araçlarından biri olan maliyet kontrol felsefesine uyarak tasarladığım prosedürler, yazılım programlan ve kontrol raporları, proje tezim kapsamında irdelenmiştir. Maliyet kontrol sisteminin detaylı olarak irdelendiği bölümde, oluşturulan tablolar, akış şemaları, tasarlanan hakediş düzenleri, yazılım programlarının işletilmesi ve içerikleri anlatılmıştır. Yapılan çalışma, alışılagelmiş bir inşaat projesi olmayan, dağınık bir şantiyeye sahip projenin, teknik olarak desteklenmesini sağlamış ve çok yoğun girdilerin oluştuğu, şube yenileme işlerinde, standart proje yönetim anlayışının uygulanmasına imkan vermiştir. Değişken parametrelerin içinde önemli bir yer tutan organizasyon ve insan yapısının da proje açısından ele alındığı tezde, bu faktörlerin sisteme olan katılımları, geleneksel bakış açılarının çağdaş sistem oluşumlarındaki dezavantaj larına değinilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
COST MANAGEMENT SYSTEM OF AN ONGOING COST + FEE PROJECT SUMMARY In this study as a master thesis, under the administration of Prof.Dr.Ing.V.Doğan SORGUÇ, the processes of project cost management of an ongoing construction project were analysed. Organisations perform work. Work generally involves either operations or projects, although the two may overlap. Operations and projects share many characteristics; for example, they are:. Performed by people. Restrained by limited resources. Planned, executed and controlled Operations and projects differ primarily in that operations are ongoing and repetitive while projects are temporary and unique. A project can thus be defined in terms of its distinctive characteristics - a project is a temporary endeavour undertaken to create a unique product or service. Project management is the application of knowledge, skills, tools and techniques to project activities in order to meet or exceed stakeholder needs and expectations invariably involves balancing competing demands among :. Scope, time, cost and quality. Stakeholders with differing needs and expectations. Identified requirements (needs) and unidentified requirements (expectations) The project management processes can be classified as follows: Project Integration Management Project Scope Management Project Time Management Project Cost Management Project Quality Management Project Human Resource Management Project Communications Management Project Risk Management Project Procurement management